TALLINN 2017 – Haridus

Raivo programm_

HARIDUS

Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on oluline, et kõik Tallinna lapsed saaksid kvaliteetse ja isamaalise alushariduse. Seetõttu on meie prioriteediks igale lapsele tema arengut toetav ja tervist arendav lasteaiakoht. Peame oluliseks tõsta kõikides linna haridusasutustes juhtimiskvaliteeti, sest tahame, et kõik Tallinna koolid ja lasteaiad oleksid ühtlaselt tugevad ning lapsevanemad saaksid usaldada oma kodulähedast kooli ja lasteaeda.

Kvaliteetse hariduse tagamiseks:

LASTEAIAS

  1. Linn peab leidma linnakodaniku lapsele lasteaiakoha kodulähedases lasteaias, kus käivad tema õed ja vennad.
  2. Kehtestame reegli, et kui vennad-õed käivad samas lasteaias, siis makstakse kohatasu ainult ühe lapse kohta.
  3. Jätkame tööd lasteaiakohtade (sealjuures ka sõimerühmade) loomise osas, et nelja aasta pärast ei peaks ükski lapsevanem enam muretsema selle pärast, kas ta leiab oma lapsele koha mõnes lasteaias või mitte.
  4. Optimeerime lasteaedade võrgustikku ja tõstame juhtimiskvaliteeti. Meile on oluline, et kõik lapsed saaksid võrdsetel võimalustel tugeva alushariduse ja asjatundlik lasteaia juhtimine on selle eelduseks.
  5. Tahame, et iga laps Tallinnas saaks kvaliteetse eestikeelse ja eestimeelse alushariduse. Alustame järkjärgulist üleminekut eestikeelsele lasteaiaharidusele, samas säilitades kõigile võimaluse hoida oma identiteeti ja kultuuri. Panustame senisest rohkem ka lasteaedade tugipersonalile, kes aitavad integreerida teisest kultuuriruumist tulnud lapsi.
  6. Tagame selle, et laste piirmäär rühmades vastaks riigi poolt seatud normidele. Täna lubab Tallinna Haridusamet teha erandeid ja mitmed lasteaiad on seetõttu ülerahvastatud. Liiga suured rühmad vähendavad hariduse kvaliteeti ja turvalisust.

KOOLIVÕRGUS

  1. Muudame Tallinna koolivõrgu efektiivseks ja kvaliteetseks. Meie eesmärk on asendada nõrgad koolid tugevatega ja seda tuleb alustada koolijuhtide tasandist. Tänased nõrgad gümnaasiumid peavad keskenduma tugeva põhihariduse andmisele.
  2. Kaotame koolikatsed esimestesse klassidesse, sest need tekitavad ebavõrdsust ja kunstlikku koolikohtade defitsiiti kesklinna munitsipaalkoolides. Meie nägemuses peaks kõik Tallinna koolid olema nii tugevad, et lapsevanemad saaksid usaldada oma kodukoha lähedast kooli.
  3. Võtame eesmärgiks, et igal koolil peab olema tugev, võimekas ja motiveeritud koolijuht, kes valitakse konkursi korras. Koolijuhi ülesandeks on tõsta õpetajate taset ja motiveeritust koolides.
  4. Õpetajaamet peab olema vääriliselt tasustatud. Leiame võimalused, et linn saaks riiklikult tagatud õpetajapalgale omalt poolt veel 30% juurde lisada.
  5. Tahame, et laste piirmäär klassides vastaks riigi poolt seatud normidele, eriti algklassides. Täna lubab Tallinna Haridusamet teha erandeid ja paljud klassid on ülerahvastatud. Liiga suured klassid vähendavad hariduse kvaliteeti.
  6. Toetame koolide tugistruktuuride arendamist – logopeedid, abiõpetajad, sotsiaalpedagoogid ja koolipsühholoogid. Varane märkamine hoiab ära palju probleeme.
  7. Igal koolil peavad olema elementaarsed sportimisvõimalused. Muudame tänast linna spordirajatiste kasutamise süsteemi selliselt, et see ka reaalselt toimiks.
  8. Koondame mittestatsionaarse õppe gümnaasiumide alla. Gümnaasiumides on olemas oma ala professionaalid, ühtlasi vajalik infrastruktuur, mis õhtustel aegadel ei leia hetkel rakendust.
  9. Seisame selle eest, et linn kohtleb erakoolide õpilasi munitsipaalkoolides õppivate õpilastega võrdsetel alustel. Selleks tagame koostöös riigiga erakoolidele munitsipaalkoolidega võrreldava rahastamise.

KÕRGKOOLIDES

  1. Loome Tallinna stipendiumi, mis on mõeldud aineõpetajate koolitamiseks. Linn toetab stipendiumiga üliõpilast, kellel on kooli lõpetamisel kohustus töötada vähemalt 3 aastat Tallinna koolides. Panustame eelkõige loodusainete, matemaatika, füüsika ja keemia õpetajate koolitamisse.

HUVIHARIDUSES

  1. Loome Lasnamäele eesti keele maja, kus on linlastel võimalik tasuta eesti keelt õppida.
  2. Toetame akrediteeritud erahuvikoole munitsipaalkoolidega võrdsetel alustel ehk taastame pearaha süsteemi erahuvikoolides.
  3. Populariseerime noorte seas reaal- ja loodus-, infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooniaineid. Rajame Tallinna koolilastele Tehnikamaja (Pärnu eeskujul), et kasvatada noortes huvi inseneriteaduste ja tehnoloogiliste seadmete vastu. Loome AS-i Tallinna Vesi juurde keskkonnateadlikkuse keskuse (sarnaselt Peterburi Vodo Kanaliga).
  4. Tagame Tallinna koolilastele tasuta sissepääsu linna muuseumidesse.
  5. Toome linna huvihariduse Spordi- ja Noorsooameti haldusalasse nagu riigis. Toetame Tallinna üldhariduskoolide koostööd erahuvikoolidega, kasutades ära nende materiaaltehnilist baasi ja pikaajalist kogemust.
  6. Reorganiseerime Kodulinnamaja, Matkamaja ja Õpetajate maja tegevuse. Koondame kõik Rahva Ülikooli alla, et nendes asutustes toimuks sisuline tegevus.