
SOTSIAALPOLIITIKA
Isamaa ja Res Publica Liidu hinnangul on sotsiaalpoliitika ühiskonnastamise poliitika, mitte abirahade süsteem. Kesksel kohal on kogukondlik lähenemine, kõigi põlvkondade kaasamine ühistegevustesse ja terviseteenuste kättesaadavus rõhuga tervena elatud elule.
On oluline silmas pidada, et kui tahame ühiskonna poolt loodud rikkusi kasutada, siis peame esmalt kõik need rikkused koos looma. Kogukond peab toetama neid, kes ei saa omal käel hakkama ja omavalitsuse kohustus on luua selleks vastavad võimalused.
- aasta Tallinna elanike rahulolu uuringust selgus, et kolmandik inimestest on kokku puutunud majandusliku toimetuleku probleemiga. Meie jaoks on oluline, et need tublid Eesti inimesed, kes käivad päevast päeva tööl, kuid tulevad vaevalt ots otsaga kokku, jõuaksid inimväärse eluni. Peame oluliseks puuetega inimeste ühiskonna- ja tööellu kaasamist.
- Loome toimiva kogukondliku (linnaosade- ja asumitepõhise) sotsiaalpoliitika ja selleks peab linn omalt poolt kaasa aitama nutikate lahendustega.
- Rakendame kaasavat eelarvet ka sotsiaalsete probleemide lahendamisel. Loome kogukondliku annetustepõhise fondi, mille kasutuse üle otsustab kogukond ise vastavalt oma asumi vajadustele.
- Rakendame Eesti e-kogemusi kogukondlikus sotsiaalpoliitikas. Meie nägemuses peaks linn tegema tihedamat koostööd juba olemasolevate veebipõhiste lahendustega, kus kaardistatakse abivajajad ja abipakkujad (nt Helpific).
- Kaasame ja tunnustame aktiivseid vabatahtlikke. Selleks loome sarnaselt abipolitseinike süsteemile ka usaldusväärsete vabatahtlike võrgustiku sotsiaalvaldkonnas pakutavate teenuste toetamiseks, tagame selleks vajaliku ettevalmistuse ja toetame nende tegevust.
Lisaks kogukonna ühisele tööle on tarvis linnapoolseid eeldusi. Erinevates eluetappides on inimeste vajadused erinevad.
IMIKUD JA VÄIKESED LAPSED
- Meie prioriteediks on igale lapsele tema arengut toetav ja tervist arendav lasteaiakoht. Linn peab leidma linnakodaniku lapsele lasteaiakoha kodulähedases lasteaias, kus käivad tema õed ja vennad.
- Kehtestame reegli, et kui vennad-õed käivad samas lasteaias, siis makstakse kohatasu ainult ühe lapse kohta.
- Uuendame Helsingi linna eeskujul tänast beebipakisüsteemi, vastsündinu saab endale paki, mis sisaldab kõige esmasemaid vahendeid, mis ühel beebil maailmaga kohanemisel tarvis läheb.
KOOLIEALISED JA NOORED
- Läheneme laste vabaaja veetmisele kogukondlikult, korraldades koolivaheaegadel linnaosalaagreid ja töömalevaid.
- Peame oluliseks kasvatada noortes empaatiavõimet ja valmidust ühiskonda sisenemisel. Selleks tuleb noori kaasata kogukonna ellu ja tegemistesse.
- Edendame Tallinna koolides isamaalise kasvatuse elluviimist, et noored oleksid kooli lõpetades valmis tööeluks ja riigikaitseks. Nii valmistame ette riigi tulevast kaitseressurssi.
- Pöörame senisest enam tähelepanu alaealiste probleemidega tegelemisele, erikoolidesse suunamise praktikale ja varase sekkumise võimalustele.
- Korraldame avalikke arutelusid mobiilse noorsootöö vajalikkuse üle ehk pöörame tähelepanu tänaval aega veetvate noortega tehtavale ennetustööle. See on vajalik, et vähendada noorte koolist väljalangevust.
TÖÖEALISED JA KUHJUNUD KÄITUMISRISKIDEGA INIMESED
- Aitame luua eeldused ja pakume tingimusi elukestvaks õppeks.
- Kaasame ja tunnustame vabatahtlikke aktiviste, kes aitavad koos linnaosavalitsustega eest vedada kogukonna koos tegutsemist.
- Viime öömajade ja majutusüksuste kohtade arvu vastavusse linna tegelike vajadustega. Paneme käima majutuskeskuste, Töötukassa ja vabaühenduste vahelise koostöö.
- Rajame vanglast vabanenud isikute nõustamis- ja majutuskeskuse.
HAIGESTUNUD JA PUUDEGA INIMESED
- Ühendame kõik Tallinna meditsiiniasutused ühise juhtimise alla. Selle tulemusel langevad majandamiskulud ja nii liigub info raviasutuste vahel kiiremini. Vabanevad vahendid suuname parema ja kiirema arstiabiteenuse osutamiseks.
- Leiame tänasele invatakso süsteemile mõistliku lahenduse, sest praegune süsteem ei kata ära isegi kahte edasi-tagasi sõitu kuus.
- Tagame vajalike sotsiaalteenuste kättesaadavuse. Riiklike ja linna teenuste kombineerimisel peaks inimene ka abivajaduse korral võimalikult kaua hakkama saama koduses keskkonnas.
- Peame oluliseks tagada puuetega inimestele võimalused elukestvaks õppeks ja vajadusel ka ümberõppeks. Paneme rõhku ümberõppesse IT- ja disainisektorisse, sest need valdkonnad võimaldavad vajadusel kodus töötamist.
- Tõstame linnaruumi ligipääsetavust, algatades programmi „Käsipuu ja kaldtee“, mille raames toetame tuhande käsipuu/kaldtee paigaldamist linna ameti- ja eluhoonetesse, et parandada liikumisraskustega inimeste liikumisvõimalusi. Lisame linnaruumi istepinke, et liikumisraskustega inimestel oleks lihtsam linnas liikuda.
- Toetame puuetega inimesi töövõimereformiga kohanemisel.
- Tahame, et linlased jõuaksid alati turvaliselt koju. Seepärast võimaldame linlastele operatsioonijärgselt tasuta transpordi koju.
PENSIONÄRID
- Peame oluliseks tagada võimalused elukestvaks õppeks ja vajadusel ka ümberõppeks.
- Panustame kogukondlikesse hooldekodudesse, et meie eakad saaksid oma kogukonna keskel väärikalt vananeda.
- Iga inimene peab eelkõige ise aitama kaasa sellele, et ta tervena püsib. Seetõttu on vajalikud süsteemsed infopäevad, et inimesed oleksid teadlikud haigustest, ravivõimalustest ja enda eest hoolitsemisest. Julgustame vanemaid inimesi jagama oma elutarkust noorematega.
- Panustame vahendeid seeniorite IT-õppesse, et tagada neile kiire ja lihtne ligipääs igapäevaseks asjaajamiseks.