Elektriturureform annab kodutarbijale võimaluse osta elektrit ilma börsi vahenduseta hinnaga, millega Eesti suurim elektritootja Eesti Energia seda tegelikult oma kõige efektiivsemates põlevkivijaamades toodab.
Elektriturureform koosneb kahest osast:
1. UNIVERSAALTEENUS KODUTARBIJATELE
Mis on universaalteenus?
Universaalteenus tähendab kohustust tagada kauba või teenuse pidev kättesaadavus mõistliku hinna eest.
Seadusega pannakse riigiettevõttele Eesti Energia alates 1. oktoobrist 2022 kohustus müüa kodutarbijatele ja elektri edasimüüjatele elektrit universaalteenusena.
Eesti Energia jaoks on universaalteenuse hinnaga elektri müümine otse kodutarbijatele ja teistele elektrimüüjatele kohustus.
Teistele elektrimüüjatele on universaalteenuse hinnaga elektri müümine võimalus, mida enamik neist arvatavasti ka kasutab.
Milliseks kujuneb universaalteenuse hind?
Universaalteenusena müüdava elektri hinna määrab kindlaks konkurentsiamet.
Konkurentsiamet peab hinna määramisel lähtuma Eesti Energia kõige efektiivsemate põlevkivijaamade tegelikest tootmiskuludest ja mõistlikust kasumist.
Nii saab Eesti kodutarbija võimaluse ja õiguse osta kodumaist elektrit ilma börsimoonutusteta just selle hinnaga, millega Eesti Energia seda tegelikult toodab.
Milliseks universaalteenuse hind kujuneb, pole veel teada.
Hinna määrab konkurentsiamet Eesti Energialt saadud andmete alusel pärast seaduse jõustumist, kuid tõenäoliselt tuleb see hind odavam kui praegused püsipakettide hinnad.
Kellel on õigus universaalteenusena müüdavat elektrit osta?
Universaalteenusena müüakse elektrit ainult kodutarbijale, samuti korteriühistule ja mittetulundusühingule, kes müüb ja edastab elektrit oma liikmele üksnes liikme omandis või valduses oleva korteri, suvila, garaaži või eramu elektriga varustamiseks.
Ettevõtetele ei luba ELi reeglid riigi määratud hinnaga elektrit müüa.
Kuidas kodutarbija saab universaalteenusega liituda?
Universaalteenus ei ole kodutarbijale kohustus, vaid üksnes võimalus. Kodutarbija võib ka pärast 1. oktoobrist jätkata elektri ostmist börsihinnaga või püsipaketiga.
Kodutarbija võib universaalteenuse hinnaga elektrit osta nii otse Eesti Energialt kui ka mõnelt teiselt elektrimüüjalt, kes seda teenust osutab. Samuti võib ta müüjat vahetada.
Universaalteenusega saab liituda samamoodi nagu vahetatakse elektripaketti. Selleks tuleb teha elektrimüüjale avaldus, milleks elektrimüüjate iseteenindusportaalides piisab enamasti mõnest klikist.
Kui kodutarbija ei ole valinud ühtki elektripaketi ja kasutab üldteenust, siis alates 1. oktoobrist viiakse ta üle universaalteenusele.
Kui praegu püsipaketti kasutav kodutarbija liitub universaalteenusega, siis ei tohi elektrimüüja nõuda temalt püsipaketi lepingus ette nähtud trahvi lepingu ennetähtaegse ülesütlemise eest.
Kui kaua peab Eesti Energia universaalteenust osutama?
Vastavalt ELi reeglitele tohib riik elektri hinda reguleerida üksnes ajutiselt.
Seetõttu kehtestatakse universaalteenuse kohustus Eesti Energiale neljaks aastaks.
See on aeg, mille jooksul loodetavasti valmivad uued tuulepargid ja lisandub piisavalt taastuvenergiat, mille tulemusel praegune elektrinappus lõppeb ja turg hakkab taas normaalselt toimima.
Kui riik universaalteenuse tähtaega ei pikenda, siis nelja aasta pärast see lõppeb ja tarbija peab valima endale taas mõne börsipaketi.
Miks on vaja elektrituru reformi?
Elektri hind on energiajulgeoleku üks osa. Kuna elektri hind on kasvanud väga järsult ja kõigub prognoosimatult, siis ohustab see meie energiajulgeolekut. Elektriturg ja energiajulgeolek vajavad suuremat stabiilsust.
Kulutused elektrile on inimesele sundkulu, mille hüppeline kallinemine põhjustab hinnašoki, hoogustab inflatsiooni ja laastab sel kombel kogu riigi majandust.
Me loome elektrituru reformiga tarbijatele võimaluse, mis välistab järsud ja ootamatud hinnatõusud. Tarbija saab osta elektrit mõistliku, stabiilse ja prognoositava hinnaga.
Elektrituru reform kindlustab meie julgeolekut, vähendab inflatsiooni, suurendab inimeste heaolu ja kindlustunnet.
Miks riik sekkub turumajandusse ja hakkab määrama ühe kauba hinda?
Nord Pooli börs ei toimi elektrinappuse ja riikidevaheliste ühenduskaablite ebapiisava läbilaskevõime tõttu korralikult.
Tegemist ei ole turuga, vaid turutõrkega, mistõttu riik on kohustatud Eesti energiajulgeoleku tagamiseks sekkuma.
Miks on vaja universaalteenust, kui on olemas püsihinnaga paketid?
Püsihinnaga paketi hinna kehtestab elektri müüja oma suva järgi, võttes arvestuste aluseks börsihinna. Püsipaketi hind võib üleöö hüppeliselt kasvada, vähemalt uute klientide jaoks.
Universaalteenuse hinna kinnitab erapooletu hindajana konkurentsiamet, kes tagab hinna stabiilsuse ja mõistlikkuse nii tarbija kui tootja jaoks.
Miks riik ei kehtesta Eesti Energia toodetud elektrile lihtsalt hinnalage?
Riigi poolt suvaliselt kehtestatud hinnalagi võib viia Eesti Energia kahjumisse ja kahjustada niiviisi ettevõtte võimet teha investeeringuid ja toota elektrit ka tulevikus.
Seepärast peame õigemaks määrata Eesti Energia toodetud elektrile universaalteenusena müügiks õiglane hind, mis lähtub tegelikest tootmiskuludest ja ettevõtte mõistlikust kasumist.
Niiviisi konkurentsiameti poolt määratud hind arvestab nii tarbija kui ka tootja huve ning aitab Eesti energiajulgeolekut pikaajaliselt tagada palju paremini kui hinnalagi.
Kuidas sobib elektrituru reform kokku turumajandusega?
Elektrituru reform annab vabaduse ja valikuvõimaluse osta elektrit tootjalt otse ilma börsi vahenduseta.
Me ei võta kelleltki midagi ära. Börs ja börsipaketid jäävad alles. Eesti Energia müüb elektrit börsil ka edaspidi.
Me loome uue võimaluse, mitte ei vähenda, kitsenda ega piira turumajandust. Üks valikuvõimalus tuleb juurde. Me suurendame inimeste vabadust.
2. RIIGI TOETUS KÕIGILE KODUTARBIJATELE
Valitsuse määrusega kehtestatakse 1. oktoobrist kuni 31. märtsini toetus, millega hüvitatakse kõigile kodutarbijatele elektri hinnast 50 eurot megavatt-tunni kohta.
Selle toetuse saamiseks ei ole vaja ise midagi teha, seda saavad kõik elektri kodutarbijad automaatselt.
Samuti ei sõltu selle toetuse saamine elektripaketist. Seda saavad kõik kodutarbijad sõltumata sellest, kas nad kasutavad universaalteenust või mõnda börsihinnal põhinevat paketti.