IRLi programm Tallinnas 2017. aastal

Raivo programm_

Isamaa ja Res Publica Liidu programm

Tallinnas KOV valimisteks 2017

 

Hea kaasamõtleja,

Aeg on anda Tallinnale uus hoog, energia ja ideed. Aeg on seda teha värske, jõulise ja tõhusa meeskonnaga, kes suudab meie linna ellu äratada.

Aeg on kasvatada Tallinn ja tema kodanikud jõukaks. Meie meeskond kasutab laialdast rahvusvaheliste suhete võrgustikku, et tuua Tallinna uusi, tarku ja vastutustundlikke investeeringuid kõrgepalgaliste töökohtadega.

Aeg on teha Tallinnast tõeline kogukond. Suurendame oluliselt eakate inimeste ajaveetmisvõimalusi ja pakume neile uued tugistruktuurid kogukonnakeskuste näol, ehitame uued lasteaiad ja tagame igale perele lasteaiakoha kodu lähedal, anname kohalike küsimuste otsustamisel sõna- ja tegevusõiguse linnaosadele ja asumiseltsidele, lõpetame venelaste ja eestlaste eristamise ja pakume kõigile võrdsed võimalused luua Tallinna tulevikku.

Aeg on lõpetada räpased tehingud, linna raha raiskamine, Savisaare maks ja alalised tülid.

Aeg on anda Tallinnale uus hingamine. Uus energia, jõukas taskukohasus, uued ideed ja kogukond.

Aeg on tööle hakata! 

LINNAJUHTIMINE

Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on oluline, et Tallinna linna juhitakse isamaaliselt, korruptsioonivabalt ja linlasi kaasavalt. Aeg on korruptsioon ja raiskamine Tallinnast lõpuks välja juurida. Tallinnas peab lõppema ühe erakonna ainuvõim ning sügisest tuleb moodustada riigiga koostööd tegev koalitsioonivalitsus.

LÕPP KORRUPTSIOONILE!

  1. Lõpetame ühe erakonna läbipaistmatu ainuvõimu.
  2. Tõhustame juhtimist ning depolitiseerime ametkondi. Selle täitmiseks viime läbi linnajuhtimise sõltumatu auditi. Riigis toimiva mudeli alusel kutsume abilinnapead ja volinikud linna äriühingute nõukogudest tagasi.
  3. Tagame linna ametiasutuste juhtide rotatsiooni ning juhtivate ametikohtade täitmise avaliku konkursiga ja tähtajaliste lepingutega.
  4. Seisame selle eest, et ametnikke palgatakse oskuste, mitte erakondliku kuuluvuse alusel.
  5. Muudame linnavolikogu Keskerakonna kummitemplist sisuliste arutelude foorumiks. Kaasame komisjonide töösse valdkonna eksperdid ja huvigrupid, et arutelud oleksid sisukamad ja kõiki osapooli arvestavad.
  6. Kaasame Tallinna noored (Noortevolikogu esindajad) volikogu ja komisjonide töösse.
  7. Suurendame linnaosade iseseisvust ja otsustusõigust ning lõpetame linnaosade halduskogude tasalülitamise. Anname linnaosade halduskogudele teatud küsimustes edasilükkava vetoõiguse. (Näiteks: halduskogule jääb õigus saata uuesti ülevaatamiseks tagasi need detailplaneeringud, kus pole huvigruppide arvamusega arvestatud.)
  8. Kehtestame linnaametnike eetikakoodeksi. Vajadusel pakume õiguslikku kaitset korruptsiooni paljastanud linnaametnikele.
  9. Linnavolikogu revisjonikomisjoni töö peab olema sõltumatu ja sisuline. Tagame revisjoniametnike poliitilise sõltumatuse, et võimaldada erapooletut kontrolli linnavõimu üle.
  10. Muudame linna ametiasutused võimalikult paberivabaks, kasutades selleks tänapäevaseid digilahendusi. Seejuures peab dokumendihaldus olema avalik, et tagada läbipaistev linnajuhtimine.
  11. Planeeringute menetlemisel panustame senisest rohkem sellesse, et kõik asjasse puutuvad osapooled saaksid informeeritud. Planeeringute ja avalduste menetlemine peab olema veebist lihtsasti leitav ja jälgitav.
  12. Hangetel osalemine peab olema läbipaistev ja toimuma kõikidele võrdsetel alustel.
  13. Linnavara müümisel eelistame avatud enampakkumisi, mitte otsustuskorras müüki.

LÕPP RAISKAMISELE!

  1. Lõpetame raiskamise ja vähendame linnavalitsuse kulusid.
  2. Lõpetame linnavolinikele ja -ametnikele sooduslubade (tasuta parkimine ja sõidusoodustused) väljastamise.
  3. Õhendame riigi eeskujul suureks paisunud linnaaparaati. Vähendame abilinnapeade ja poliitiliste nõunike hulka, sulgeme abilinnapeade bürood ning kaotame dubleerimise.
  4. Sulgeme Tallinna Televisiooni, linnaosade lehed ja kõikvõimalikud „Pealinna“ lisaväljaanded – piisab ühest linnalehest. Linnas toimuva edastamiseks kasutame Rahvusringhäälingut. Loome mugava ja kaasaegse infoportaali kõigile linlastele.
  5. Lõpetame linna raha kulutamise telekanalis PBK.
  6. Tagame vaba konkurentsi ja lõpetame „munitsipaalkapitalismi“. Selleks sulgeme tänase linnavõimu poolt loodud asutused, mis ei kuulu omavalitsuse kohustuste hulka – taganeme Eesti Ühistupanga asutamislepingust ja sulgeme kahjumis Linnapoe (LIPO).
  7. Hoiame linnaeelarve tasakaalus ega suurenda Tallinna võlakoormust.
  8. Asendame tänase munitsipaalpolitsei heakorrateenistusega.
  9. Vabastame linnakodanikud ühistranspordis valideerimise kohustusest.
  10. Sulgeme Linnatranspordi AS lasketiiru.

ISAMAALINE JUHTIMINE

  1. Teiste omavalitsuste eeskujul suurendame elanike otsustusõigust osaluseelarvega. Igal linnakodanikul on võimalik esitada oma ettepanekud ja laekunud ettepanekute seast valitakse veebihääletusel parimad. Sel moel otsustatakse linnaosade kaupa 1% kogueelarvest (ca 6 miljonit eurot).
  2. Võtame vastu Tallina vabaühenduste ja linnasutuste vahelise koostöö hea tava ja toetame püsiva rahalise toetusega Tallinna Asumiseltside Liidu tegevust.
  3. Oluliste teemade puhul kaasame linlasi elektroonilise küsitlusega ja kehtestame rahvaalgatuse reeglid.
  4. Koostöös sotsiaalsete ühingute ja kogudustega leiame lahendusi probleemidele koduhoolduses, lastehoius, turvakodudes jms. Võimaldame kogukondadele ja kogudustele rahalist toetust, et kompenseerida kohaliku haljasala, mängu- ja spordiväljakute hooldamist.
  5. Toetame senisest suuremas mahus silmapaistvaid kodanikualatusi nagu näiteks „Teeme Ära“, „Toidupank“, „Linnalabor“, „Tallinna Diakooniahaigla“ jt.
  6. Jäätmekäitlus peab olema korraldatud vabaturu toimimise põhimõtetel.
  7. Kohalikke makse ja koormisi ei tohi kehtestada üleöö. Rakendame Tallinnas riigiga sarnast põhimõtet, et vajalik etteteatamise periood peab olema vähemalt kuus kuud.
  8. Loome linnaosade juurde eakate nõukojad, et väärtustada nende kogemust ja elutarkust.
  9. Langetame märtsipommitamise mälestamiseks Harjumäel leinalipu. Linnaosavalituste juurde (kus täna veel puudub) rajame lipuväljakud.
  10. Toetame isamaalisi noorteühendusi. Tunnustame ja propageerime Kaitseliitu astumist ning vabatahtlikku tööd päästja või abipolitseinikuna.

TULEVIKULINN

Võtame linna inimestele tagasi! Tallinna linn ei ole loodud prügiautodele või kasuahnetele linnajuhtidele – linn on inimestele. Isamaa ja Res Publica Liidu nägemuses on Tallinnas palju kasutamata potentsiaali, et saada Euroopa kõige innovaatilisemaks pealinnaks. Meie usume, et Tallinn võiks olla esimene linn, mille tänavatel liiklevad isesõitvad autod. Selleks, et ühiskond areneks ja oleks võimalik luua enam kõrgemalt tasustatud töökohti, on oluline panustada innovaatilistesse lahendustesse.

  1. Astume reaalseid samme Talsinki kaksiklinnaks saamise suunas. Et edendada majandust ja luua uusi töökohti, peame juba täna astuma kindlaid samme Läänemere äri- ja kultuurikeskuseks saamise suunas.
  2. Peame võimalikuks koostöös strateegiliste partneritega realiseerida juba lähitulevikus Tallinna-Helsingi transporditunneli rajamine.
  3. Toome juhita bussiliinid püsivalt kesklinna. Eesistumisega seoses loodud pilootprojekt võiks lähiaastatel saada argipäevaks. Sellega toetame Tallinna edenemist IT-riigi pealinnana. Lisaks läheme iganenud ühistranspordi süsteemilt järk-järgult üle tulevikubussidele.
  4. Ka tänavaehituses läheme samm-sammult üle tänapäevastele lahendustele. On aeg leida nutikaid alternatiive soolatamisele, sest sool lõhub inimeste riideid, jalanõusid ja autosid.
  5. Rakendame Eesti e-kogemusi kogukondlikus sotsiaalpoliitikas. Meie nägemuses peaks linn tegema tihedamat koostööd juba olemasolevate veebipõhiste lahendustega, kus kaardistatakse abivajajad ja viiakse nad kokku abipakkujatega (nt Helpific). 

ETTEVÕTLUS LINNAS

Võtame linna inimestele tagasi! Tallinna linn ei ole loodud prügiautodele või kasuahnetele linnajuhtidele – linn on inimestele. Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on Tallinn arenev ja ettevõtlik kodulinn, kus on toimiv koostöö ettevõtjate, linnaelanike, riigi ja linnajuhtidega. Meie eesmärk on kujundada Tallinnast konkurentsivõimeline Läänemerepiirkonna ärikeskus.

  1. Seame fookuse Talsinki kaksiklinnaks saamise suunas. Peame astuma samme Läänemere ärikeskuseks saamise suunas. Talsinki kaksiklinn on tulevikku vaatav projekt, mis edendab majandust, turismi ja teadust ning loob uusi töökohti.
  2. Peame võimalikuks lähitulevikus realiseerida Tallinna-Helsingi tunneli rajamine. Lisaks uuringutele ja poliitilistele sammudele peame hoolega panustama atraktiivsemasse ettevõtluskeskkonda.

Atraktiivsema ettevõtluskeskkonna saavutamiseks:

  1. Vähendame bürokraatiat linna ettevõtluses. Selleks loome toimiva digitaalse keskkonna, mis on ühendatud e-riigiga, et ettevõtjad ja linnakodanikud saaksid kodust lahkumata vajalikud dokumendid vastavasse asutusse toimetatud.
  2. Toetame väike- ja pereettevõtluse arengut. Esmajoones lihtsustame ja kiirendame ettevõtluse alustamisega seotud bürokraatiat.
  3. Leiame linnaeelarvesse eraldi meetme suurinvesteeringute toetamiseks Tallinnas. On oluline, et suurinvestorid näeksid Tallinna atraktiivse keskkonnana, kuhu investeerida, mitte ei viiks oma ettevõtmisi Riiga või Helsingisse.
  4. Erastame vähemalt 49%se osaluse ulatuses need linnale kuuluvad äriühingud: Tallinna Linnatranspordi AS, AS Tallinna Soojus, Tallinna Linnahalli AS, Termaki Autopargi AS, AS Tallinna Tööstuspargid ja AS Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus.
  5. Erastame 100%liselt Sihtasutuse Tallinna Hambapolikliinik.
  6. Viime SA Tallinna Lastehaigla, AS Ida-Tallinna Keskhaigla, AS Lääne-Tallinna Keskhaigla ja Tallinna Munitsipaalperearstikeskuse ühe juhtimise alla.
  7. Realiseerime Tallinna eeldused klastrite arendamiseks, IKT, kõrgtehnoloogilise tootmise, merendus- ja logistikavaldkonnas. Jätkame ettevõtlus- ja loomemajanduskeskuste arendamist.
  8. Sulgeme Tallinna esinduse Brüsselis, sest see raiskab linna raha. Panustame koostööle Euroopa pealinnadega, et Tallinnast saaks Läänemere äri- ja kultuurikeskus.
  9. Toetame erainkubaatoreid ja kohalike start-up’ide osalemist rahvusvahelistes kiirendites.
  10. Pöörame senisest suuremat tähelepanu noortele, võimaldades täienduskoolitusi, nõustamisi ja ümberõpet.
  11. Edendame koostöös kogukondadega sotsiaalset ettevõtlust. Selle raames delegeerime osa linna kohustusi pikaajaliste lepingutega sotsiaalsetele ühingutele ja kogudustele (koduhooldus, lastehoid, turvakodud).
  12. Edendame mereturismi. Avame Kopli poolsaare rannaalad, suurendame väikelaevade sadamate arvu. Ühendame Vanasadama Kesklinnaga ning muudame sadamasse saabuvate reisijate ümberistumised mugavamaks.

LINNARUUM

Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on oluline, et kõigil oleks Tallinnas hea ja turvaline elada. Me tahame, et linn oleks piisavalt turvaline, et kõik lapsed võiksid omal käel koolist koju tulla. On oluline, et linn toimiks inimeste jaoks, mitte vastupidi. Meie nägemuses on Tallinn õitsev ja arenev kodulinn, kus planeerimisel arvestatakse naabrite, kogukonna ja ettevõtjate arvamusega. Tahame, et linnaruum oleks Eesti Vabariigi 100. juubeliks pealinna vääriline ja korda tehtud. Meie Tallinn on tulevikku vaatav linn, mis on parim elupaik terves Euroopas. Võtame linna inimestele tagasi!

LINNAPILT

  1. Korraldame Tartu eeskujul linnaarhitekti töö ümber selliselt, et ta allub ainult linnapeale. Koos loomevaldkonna erialaliitude valitud ekspertide nõukoguga on linnaarhitektil linna planeerimisel edasilükkav vetoõigus.
  2. Planeerime linna piirkondade, mitte üksikute majade kaupa. Seejuures peab iga planeering valmima koostöös kogukonnaga. Planeeringute menetlus peab olema kiirem ja inimsõbralikum ning lähtuma põhimõttest, et kõiki koheldakse võrdsetel alustel, mitte erakondlikest või sõbrasuhetest lähtuvalt.
  3. Avame linna merele. Peame oluliseks sadamaala arendamist, kus tuleb keskenduda lahendustele, mis tagaksid juurdepääsu merele. Taastame ajaloolised sidemed mere ja linna vahel, selleks leiame koostöös riigiga läbimõeldud lahendused Linnahalli ja Patarei merekindluse renoveerimiseks.
  4. Jätkame mereäärse promenaadi väljaehitamisega, et see ühel päeval ulatuks Piritalt Haaberstini.
  5. Leiame lahenduse Vabaduse väljaku II etapi välja ehitamiseks ja I etapi ning Vabadussõja võidusamba korrastamiseks.
  6. Tahame, et kõigil oleks turvaline kodutee. Avaliku ruumi planeerimisel lähtume senisest enam turvalisuse tagamise põhimõttest – kergliiklusteed, pargid ja terviserajad peavad pimedal ajal olema pidevalt (LED-)valgustatud.
  7. Pöörame tähelepanu kasutuseta ja omaniketa hoonete likvideerimisele. Katkised aknad ja peremehetu vara viitab üldisele hoolimatusele.
  8. Kaasame kodanikuühendusi ja kogudusi kuritegevuse ennetamisse ja selle tagajärgede vähendamisse. Tunnustame linlaste astumist Kaitseliitu, vabatahtlikeks päästjateks ja abipolitseinikeks ning pöörame rohkem tähelepanu naabrivalve rakendamisele.
  9. Renoveerime põhjalikult Tallinna Lauluväljaku. Eesti rahvale ajalooliselt oluline lauluväljak peab saama väärika uuenduskuuri kasutades selleks tänapäevaseid lahendusi.
  10. Kõik Tallinna skulptuurid peavad saama puhastatud, valgustatud ning varustatud tahvliga, kus on kirjas skulptuuri nimi ja selle autor.
  11. Igal linnaosal peab olema vähemalt üks tasuta ligipääsuga rulapark ja statsionaarne lava noortele. Nii anname noortele võimaluse arendada enda oskusi ja panna end proovile.
  12. Peame oluliseks linna rohealade säilimist. Pöörame tähelepanu sellele, et linna pargid püsiksid korras – et oleks piisavalt prügikaste, pinke ja avalikke tualettruume.
  13. Hoolitseme selle eest, et igas linnaosas oleks rohkem tänapäevaseid mänguväljakuid.
  14. Peame oluliseks, et ka erivajadustega inimestel oleksid linnaruumis liikumiseks teistega võrdsed võimalused. Linnaasutused peavad olema kõigile ligipääsetavad, igal trepil peab olema käsipuu ja linnaruumis piisavalt pinke puhkamiseks.
  15. Arendame kalmistukultuuri. Tahame, et igal Tallinna kalmistul oleksid korralikud väravad. Kalmistute ümbruses peab olema piisavalt parkimiskohti ja kergliiklusteid, mis tagavad hea ligipääsu.
  16. Leiame lahenduse tühermaadele, mis tänasel kujul muudavad linnaruumi ebaturvalisemaks. Lahenduseks on näiteks pargid, discgolfi rajad, tänavakunst vms.

TALLINLASTE KODUD

  1. Laiendame koduomanike maamaksuvabastust nii, et kodualune maa oleks sõltumata krundi suurusest maamaksust vaba. Et maksuvabastus kehtiks võrdselt kõigile, laiendame koduomanike maamaksuvabastust samadel tingimustel ühisomandis ning äripindade ja muu liitsihtotstarbega maa omanikele.
  2. Suurendame “Fassaadid korda” projekti finantseerimismahtu, et investeerida linlaste kodudesse. Sellega vähenevad küttearved ja soojakadu.
  3. Toetame rahaliste vahenditega Tallinna muinsuskaitseliste ja miljööväärtuslike hoonete rekonstrueerimist. Tihtipeale on neile kehtestatud rangemad ehitusnõuded ja -tingimused, mille tõttu on renoveerimistoetuse saamine raskem.
  4. Tõstame inimeste teadlikkust kodude energiasäästlikumaks muutmise vajalikkusest. Teeme koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning erialaliitudega teavitustööd ja pakume renoveerimise ning toetuste alaseid koolitusi.
  5. Tagame koostöös Omanike Keskliidu ja Korteriühistute Liiduga makseraskustesse sattunud koduomanikele ja korteriühistutele tasuta õigusalase nõustamise.
  6. Koostöös riigiga hoolitseme selle eest, et ka Õismäelt Koplisse suunduv kõrgepingeliin asendataks maa-aluse kaabliga.
  7. Peame oluliseks, et tänases ühiskonnas jõuaks kiire internet iga linlase koju. Selleks hoolitseme, et valguskaabel paigaldatakse ka linnaosadesse, kus see täna puudub (Nõmme, Pirita).
  8. Toetame korteriühistute õuealade korrastamist. Selleks suurendame seniseid toetusi vähemalt 50% võrra.
  9. Korraldame kõikides linnaosades kaks korda aastas tasuta transpordi puulehtede ja prahi äraveoks.

LINNALIIKLUS

Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on oluline, et Tallinnas liiklemine oleks turvaline ja stressivaba ning seda liikumisvahendist hoolimata. Meie nägemuses valmivad suured liiklussõlmed kogukondade huve arvestades ja tervet Tallinna katab kergliiklusteede võrgustik. Tahame, et Nõmmelt pääseks ohutult ja mugavalt jalgrattaga ka Lasnamäele. Leiame, et on aeg vahetada iganenud tehnika (ehitus- ja liiklusvahendid) tänapäevaste nutikate lahenduste vastu.

SUURED INVESTEERINGUD

  1. Viime linlaste huve arvestades lõpuni Reidi tänava projekti. Selle raames muudame liiklemise sadamate juures mõistetavamaks ja täiendame vajalike suunaviitadega, et ka väliskülalised leiaksid suurema vaevata tee Pärnusse või Narva.
  2. Viime lõpule Haabersti ristmiku rekonstrueerimise, arvestades selles linlaste ja kogukondade huve.
  3. Rekonstrueerime Peterburi maantee, et linna sissesõit oleks pealinna vääriline.
  4. Loome lisaühendusi keset linna paiknevate raudteede ületamiseks (sillad, tunnelid), et vähendada olemasolevate liiklussõlmede koormust ja sellest tulenevaid ummikuid. Näiteks: kergliiklussild Suve tänavalt otse Telliskivi loomelinnakusse; leiame autoliikluseks sobiva lahenduse Järve keskuse lähedaseks raudtee ületamiseks jms.
  5. Rekonstrueerime Nõmme ristmiku, et suurendada selle läbilaskvusvõimet.
  6. Rekonstrueerime Kristiine ristmiku, et suurendada selle ohutust ja läbilaskvust, muutes seejuures Tulika tänava täies ulatuses neljarealiseks.

ÜLDINE LIIKLUS

  1. Tagame iga-aastase teederemondi ja selle, et tänavatel oleks liiklejatele nähtav teekattemärgistus, teetööd ei tohiks sõltuda valimistsüklist. Korras teed on normaalsus ja liiklusummikute vähendamine kasvava linna puhul prioriteet. On oluline, et jooksva remondi maht ületaks teede kulumise.
  2. Loome linna liikuvuskava, millega selgitame välja tänased ummikute kitsaskohad ja probleemid. Selleks teeme koostööd erasektoriga, kellel on tegelikult kogu vajalik informatsioon juba olemas (Waze/Google jms).
  3. Lubame ühissõidukite rajale lisaks elektriautodele ka kolme ja enama sõitjaga autod. Peame oluliseks eelistada lapsevanemaid, kellel peab olema võimalik liigelda ohutult, kiiresti ja mugavalt.
  4. Tänavaehituses läheme samm-sammult üle tänapäevastele lahendustele, näiteks alt soojustatud kõnniteed peatänavatel. On aeg leida tänapäevased alternatiivid ka soolatamisele, sest sool lõhub inimeste riideid, jalanõusid ja autosid.
  5. Läheme samm-sammult täielikult üle tarkadele valgusfooridele ja fooridele, kus autojuhtidele kuvatakse punase fooritule sekundeid. See meede on mujal maailmas laialdaselt levinud ning on tõestanud end liikluse närvilisuse vähendajana.
  6. Tänavavalgustuses läheme täielikult üle LED-valgustitele. Ühekordne investeering on küll kallis, kuid teenib end üsna ruttu tagasi.

ÜHISTRANSPORT

  1. Tasuta ühistranspordiliinid peavad võrdselt kõigile tasuta olema. Nii saavad ka turistid ja väljaspool Tallinna elavad inimesed lihtsamalt liigelda. Nii lõpetame olukorra, kus inimesed registreerivad end Tallinna elanikuks üksnes tasuta sõidu eesmärgil.
  2. Uuendame tänast liinivõrku selliselt, et ümberistumised oleksid sünkroonis ning ühistranspordiliinid ja -rajad ulatuksid ka linna piirini. Liinivõrgu arendamisel tuleb kindlasti teha koostööd ka naaberomavalitsustega.
  3. Eelisarendame ühistransporti, et linnas oleks mugav ja turvaline liigelda. On aeg hakata kasutama tulevikutehnoloogiaid ja -busse ka linna transpordisüsteemides. Meie nägemuses võiks hiljemalt 10 aasta pärast sõita trammiga nii Pirita Selverini kui ka Lasnamäele.
  4. Jätkame Ülemiste reisiterminali rajamisega, sest see loob head võimalused ühendada omavahel rahvusvahelise ja piirkondliku lennuliikluse, rongiliikluse, bussiliikluse ja ka linna siseliikluse. Ülemiste reisiterminal on oluline vahelüli Rail Baltica ja Tallinna-Helsingi tunneli projektis.
  5. Toome juhita bussiliinid püsivalt kesklinna. Eesistumisega seoses loodi pilootprojekt, mis mujal maailmas on juba argipäev. Sellega toetame Tallinna edenemist IT-riigi pealinnana.
  6. Käivitame ööbussid, et tagada linlaste turvaline ja ohutu kodutee ka hilistel tundidel.
  7. Digitaliseerime kõikide bussipeatuste tablood.

KERGLIIKLUSVAHENDID

  1. Loome ühtse kergliiklusteede võrgustiku. Kõik tänased kergliiklusteed peavad olema omavahel loogiliselt ühendatud, et kogu linnas oleks mugav liigelda eelkõige jalgsi või jalgrattaga. Et ka näiteks Nõmmelt saaks turvaliselt jalgrattaga Lasnamäele tööle sõita. Kergliiklusteede planeerimisel lähtume teiste riikide praktikast, nt teisevärviline teekate.
  2. Tagame kergliiklusteede pideva hoolduse, valgustuse ja märgistuse, et sarnaselt Helsingile oleks põhitänavatel võimalik aasta ringi jalgrattal liikuda.
  3. Tahame, et igal koolil oleks jalgrattaparkla. Sellega aitame kaasa laste liikumisharjumuste kujundamisele.

PARKIMINE LINNAS

  1. Iga linnaelanik peab saama kodulähedasel tänaval tasuta parkida.
  2. Lõpetame parkimise sooduslubade väljastamise „eriliste teenete eest“ ning anname sooduslubasid hoopis paljulapselistele peredele. Ka linnaametnikel ja volinikel pole tarvis ülelinnalist tasuta parkimist, sest Tallinnas on tasuta ühistransport.
  3. Lööme korra majja tänases parkimissüsteemis. Lähme minuti-süsteemist tagasi tunni-süsteemile, et parkimiskord oleks igas linnaosas üheselt mõistetav.
  4. Parandame parkimisolusid kodude juures. Tagame selle, et iga detailplaneeringu juures tuleb arvestada miinimum 1.5 parkimiskohaga ühe korteri kohta.
  5. Rajame munitsipaalparkimismaju vanalinna äärde, Mustamäele ja Lasnamäele. Vabaduse väljaku aluses parklas peab parkimine vanalinna elanikele olema tasuta.
  6. Linnaasutuste ja haiglate juures peab külalistele olema vähemalt 2 tunni ulatuses tasuta parkimine.
  7. Laiendame tasulise parkimise ala, et kesklinna läheduses poleks tänavad umbes parkivatest autodest.

HARIDUS

Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on oluline, et kõik Tallinna lapsed saaksid kvaliteetse ja isamaalise alushariduse. Seetõttu on meie prioriteediks igale lapsele tema arengut toetav ja tervist arendav lasteaiakoht. Peame oluliseks tõsta kõikides linna haridusasutustes juhtimiskvaliteeti, sest tahame, et kõik Tallinna koolid ja lasteaiad oleksid ühtlaselt tugevad ning lapsevanemad saaksid usaldada oma kodulähedast kooli ja lasteaeda.

Kvaliteetse hariduse tagamiseks:

LASTEAIAS

  1. Linn peab leidma linnakodaniku lapsele lasteaiakoha kodulähedases lasteaias, kus käivad tema õed ja vennad.
  2. Kehtestame reegli, et kui vennad-õed käivad samas lasteaias, siis makstakse kohatasu ainult ühe lapse kohta.
  3. Jätkame tööd lasteaiakohtade (sealjuures ka sõimerühmade) loomise osas, et nelja aasta pärast ei peaks ükski lapsevanem enam muretsema selle pärast, kas ta leiab oma lapsele koha mõnes lasteaias või mitte.
  4. Optimeerime lasteaedade võrgustikku ja tõstame juhtimiskvaliteeti. Meile on oluline, et kõik lapsed saaksid võrdsetel võimalustel tugeva alushariduse ja asjatundlik lasteaia juhtimine on selle eelduseks.
  5. Tahame, et iga laps Tallinnas saaks kvaliteetse eestikeelse ja eestimeelse alushariduse. Alustame järkjärgulist üleminekut eestikeelsele lasteaiaharidusele, samas säilitades kõigile võimaluse hoida oma identiteeti ja kultuuri. Panustame senisest rohkem ka lasteaedade tugipersonalile, kes aitavad integreerida teisest kultuuriruumist tulnud lapsi.
  6. Tagame selle, et laste piirmäär rühmades vastaks riigi poolt seatud normidele. Täna lubab Tallinna Haridusamet teha erandeid ja mitmed lasteaiad on seetõttu ülerahvastatud. Liiga suured rühmad vähendavad hariduse kvaliteeti ja turvalisust.

KOOLIVÕRGUS

  1. Muudame Tallinna koolivõrgu efektiivseks ja kvaliteetseks. Meie eesmärk on asendada nõrgad koolid tugevatega ja seda tuleb alustada koolijuhtide tasandist. Tänased nõrgad gümnaasiumid peavad keskenduma tugeva põhihariduse andmisele.
  2. Kaotame koolikatsed esimestesse klassidesse. Need tekitavad ebavõrdsust ja kunstlikku kohtade defitsiiti kesklinna munitsipaalkoolides. Meie nägemuses peavad kõik koolid olema nii tugevad, et lapsevanemad saavad usaldada kodukoha lähedast kooli.
  3. Võtame eesmärgiks, et igal koolil peab olema tugev, võimekas ja motiveeritud koolijuht, kes valitakse konkursi korras. Koolijuhi ülesandeks on tõsta õpetajate taset ja motiveeritust koolides.
  4. Õpetajaamet peab olema vääriliselt tasustatud. Leiame võimalused, et linn saaks riiklikult tagatud õpetajapalgale omalt poolt veel 30% juurde lisada.
  5. Tahame, et laste piirmäär klassides vastaks riigi poolt seatud normidele, eriti algklassides. Täna lubab Tallinna Haridusamet teha erandeid ja paljud klassid on ülerahvastatud. Liiga suured klassid vähendavad hariduse kvaliteeti.
  6. Toetame koolide tugistruktuuride arendamist – logopeedid, abiõpetajad, sotsiaalpedagoogid ja koolipsühholoogid. Varane märkamine hoiab ära palju probleeme.
  7. Igal koolil peavad olema elementaarsed sportimisvõimalused. Muudame tänast linna spordirajatiste kasutamise süsteemi selliselt, et see ka reaalselt toimiks.
  8. Koondame mittestatsionaarse õppe gümnaasiumide alla. Gümnaasiumides on olemas oma ala professionaalid ja vajalik infrastruktuur, mis õhtustel aegadel ei leia rakendust.
  9. Seisame selle eest, et linn kohtleb erakoolide õpilasi munitsipaalkoolides õppivate õpilastega võrdsetel alustel. Selleks tagame koostöös riigiga erakoolidele munitsipaalkoolidega võrreldava rahastamise.

KÕRGKOOLIDES

  1. Loome Tallinna stipendiumi, mis on mõeldud aineõpetajate koolitamiseks. Linn toetab stipendiumiga üliõpilast, kellel on kooli lõpetamisel kohustus töötada vähemalt 3 aastat Tallinna koolides. Panustame eelkõige loodusainete, matemaatika, füüsika ja keemia õpetajate koolitamisse.

HUVIHARIDUSES

  1. Loome Lasnamäele eesti keele maja, kus on linlastel võimalik tasuta eesti keelt õppida.
  2. Toetame akrediteeritud erahuvikoole munitsipaalkoolidega võrdsetel alustel ehk taastame pearaha süsteemi erahuvikoolides.
  3. Populariseerime noorte seas reaal- ja loodus-, infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooniaineid. Rajame Tallinna koolilastele Tehnikamaja (Pärnu eeskujul), et kasvatada noortes huvi inseneriteaduste ja tehnoloogiliste seadmete vastu. Loome AS-i Tallinna Vesi juurde keskkonnateadlikkuse keskuse (sarnaselt Peterburi Vodo Kanaliga).
  4. Tagame Tallinna koolilastele tasuta sissepääsu linna muuseumidesse.
  5. Toome linna huvihariduse Spordi- ja Noorsooameti haldusalasse nagu riigis. Toetame Tallinna üldhariduskoolide koostööd erahuvikoolidega, kasutades ära nende materiaaltehnilist baasi ja pikaajalist kogemust.
  6. Reorganiseerime Kodulinnamaja, Matkamaja ja Õpetajate maja tegevuse. Koondame kõik Rahva Ülikooli alla, et nendes asutustes toimuks sisuline tegevus.

KULTUUR

Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on tähtis, et kultuurist osasaamine nii tegijatena kui nautijatena oleks kättesaadav kõigile. On oluline, et kultuuriellu panustavad inimesed on hoitud nii väärilise tasu kui tunnustusega.

  1. Loome Kultuuriameti alla Tallinna Kultuurifondi, mis kaasaks Tartu Kultuurkapitali eeskujul kultuuri rahastamisse ka erakapitali. Fondi eesmärgiks on Tallinna kesksete kultuuri-, ja spordiprojektide ning loovisikute loomingulise tegevuse toetamine.
  2. Asutame Tallinna Kultuuriraadi – laiapõhjalise ja valdkondlikult tasakaalus asjatundjate nõukoja, mille eesmärgiks on pealinna kultuuriliste arenguplaanide koostamine, tegevuskavade nõustamine ja kultuurimaastiku korraldamine.
  3. Järgime riiklikku eesmärki tõsta kõrgharidusega kultuuritöötajate sissetulekud Eesti keskmise palga tasemele. Tõstame Tallinna kultuuriasutuste töötajate miinimumtöötasu.
  4. Kaardistame Tallinnas toimuvad rahvusvahelise haardega festivalid. Toetame valdkondade tasakaalu silmas pidades järjepidevalt kõrge maine ning professionaalsusega festivale, mis tõstavad pealinna ning siin tegutsevate oma professionaalide tuntust maailmas.
  5. Ehitame valmis Linnateatri suure saali.
  6. Vabastame kõik Tallinna Kultuuriasutused poliitilisest survest.
  7. Rakendame kultuuriasutustes paindlikumat hinnapoliitikat noortele ja peredele.
  8. Kujundame koostöös Rooma-Katoliku Kirikuga vanalinna Ladina Kvartalis asuvast ajaloolisest dominiiklaste kloostrikompleksist keskuse, mis ühendab eneses kultuurilisi, hariduslikke, museaalseid, turismialaseid ja usulisi tegevusi. Säilitame vaimsuse, mille edasikandmiseks see kompleks ehitatud on.
  9. Linnahalli renoveerimise käigus ehitame koostöös erasektoriga kvaliteetmuusika esitamiseks 200kohalise multifunktsionaalse kammersaali.
  10. Rakendame kunstiteoste tellimise seaduse (nn protsendiseaduse) põhimõtet ka Tallinna linna avaliku otstarbega hoonete ehitamisel, laiendamisel või renoveerimisel.
  11. Pakume ETV+ toimetusele ruume Lasnamäe linnaosavalitsuse juures, et kanal saaks oma tegevust korraldada auditooriumi keskel. See aitab eelistada ETV+ kanalit PBK-le.
  12. Tagame ligipääsu kultuurile, erivajadustega inimestega peab arvestama nii kultuuri tarbimise kui ka kultuuri loomise seisukohast.
  13. Puhastame ja valgustame kõik Tallinna skulptuurid. Lisame iga skulptuuri ja arhitektuuriväärtuse juurde infotahvli nime ja autoriga, et väärtustada autoreid ja tõsta teadlikkust Eesti kultuuriloost.
  14. Kasutame ühistranspordi reklaampindu kultuuri edendamiseks. Vähemalt pooled pindadest peavad olema suunatud kultuuri(sündmuste) reklaamiks.
  15. Peame oluliseks Eesti rahvuskultuuri hoidmist ja säilimist. Selleks hoiame ja mälestame väärikalt Eesti Kongressi, Eesti komitee ja Eesti Kaitseväe ohvitsere, kes on repressioonide tulemusel hukatud ja hukkunud.
  16. Tagame iga-aastase toetuse rahvuslike organisatsioonide tegevuseks, sh Eesti Demokraatlik-Rahvuslike Jõudude Koostöökoda, Memento, Eesti Vigastatud Sõjameeste Ühing, Eesti Vabadusvõitlejate Liit, Murtud Rukkilille Ühing, noorkotkad, kodutütred, gaidid ja skaudid.

SPORT

  1. Toetame munitsipaal- ja eraspordikoole võrdsetel alustel ja taastame koolieelikute sporditegevuse toetamise, mille linn lõpetas eelmise aasta sügisel.
  2. Muudame ujula kõigile kättesaadavaks. Elanike rahulolu uuringust selgub, et linlased pole rahul ujumisvõimalustega oma linnaosas. Koostöös erasektoriga panustame sellesse, et ujula oleks olemas igas linnaosas.
  3. Koostöös erasektoriga rekonstrueerime Nõmme Tennisehalli, Raku Järve rekreatsiooniala ja Nõmme Spordihalli.
  4. Loome süsteemi, millega tunnustame ja toetame rahvusvahelistel tiitlivõistlustel medalile või esitosinasse jõudnud sportlasi ning treenereid võrdsetel alustel.
  5. Jätkame koostöös erasektoriga linlaste liikumisvõimaluste arendamist. Koostame liikumiskaardi, mis annab hea ülevaate linna terviseradadest ja parkidest.
  6. Vaatame üle koolide spordivahendite- ja ruumirendi hinnakirjad. Lisaks toetame vanemaealiste liikumisharrastusi. Selleks katame spordihoone valdajale ruumirendi 50% ulatuses, kui spordiruume kasutavad 60+ vanuses inimesed.

SOTSIAALPOLIITIKA

Isamaa ja Res Publica Liidu hinnangul on sotsiaalpoliitika ühiskonnastamise poliitika, mitte abirahade süsteem. Kesksel kohal on kogukondlik lähenemine, kõigi põlvkondade kaasamine ühistegevustesse ja terviseteenuste kättesaadavus rõhuga tervena elatud elule.
On oluline silmas pidada, et kui tahame ühiskonna poolt loodud rikkusi kasutada, siis peame esmalt kõik need rikkused koos looma. Kogukond peab toetama neid, kes ei saa omal käel hakkama ja omavalitsuse kohustus on luua selleks vastavad võimalused.

  1. aasta Tallinna elanike rahulolu uuringust selgus, et kolmandik inimestest on kokku puutunud majandusliku toimetuleku probleemiga. Meie jaoks on oluline, et need tublid Eesti inimesed, kes käivad päevast päeva tööl, kuid tulevad vaevalt ots otsaga kokku, jõuaksid inimväärse eluni. Peame oluliseks puuetega inimeste ühiskonna- ja tööellu kaasamist.
  2. Loome toimiva kogukondliku (linnaosade- ja asumitepõhise) sotsiaalpoliitika ja selleks peab linn omalt poolt kaasa aitama nutikate lahendustega.
  3. Rakendame kaasavat eelarvet ka sotsiaalsete probleemide lahendamisel. Loome kogukondliku annetustepõhise fondi, mille kasutuse üle otsustab kogukond ise vastavalt oma asumi vajadustele.
  4. Rakendame Eesti e-kogemusi kogukondlikus sotsiaalpoliitikas. Meie nägemuses peaks linn tegema tihedamat koostööd juba olemasolevate veebipõhiste lahendustega, kus kaardistatakse abivajajad ja abipakkujad (nt Helpific).
  5. Kaasame ja tunnustame aktiivseid vabatahtlikke. Selleks loome sarnaselt abipolitseinike süsteemile ka usaldusväärsete vabatahtlike võrgustiku sotsiaalvaldkonnas pakutavate teenuste toetamiseks, tagame selleks vajaliku ettevalmistuse ja toetame nende tegevust.

Lisaks kogukonna ühisele tööle on tarvis linnapoolseid eeldusi. Erinevates eluetappides on inimeste vajadused erinevad.

IMIKUD JA VÄIKESED LAPSED

  1. Meie prioriteediks on igale lapsele tema arengut toetav ja tervist arendav lasteaiakoht. Lasteaiakoht peab muutuma kättesaadavaks ka igale puudega väikelapsele, olgu siis tugiisikuga tavalasteaias või lapse erivajadustest lähtuvalt kohandatud või erirühmas. Linn peab leidma linnakodaniku lapsele lasteaiakoha kodulähedases lasteaias, kus käivad tema õed ja vennad.
  2. Kehtestame reegli, et kui vennad-õed käivad samas lasteaias, siis makstakse kohatasu ainult ühe lapse kohta.
  3. Uuendame Helsingi linna eeskujul tänast beebipakisüsteemi, vastsündinu saab endale paki, mis sisaldab kõige esmasemaid vahendeid, mis ühel beebil maailmaga kohanemisel tarvis läheb.

KOOLIEALISED JA NOORED

  1. Läheneme laste vabaaja veetmisele kogukondlikult, korraldades koolivaheaegadel linnaosalaagreid ja töömalevaid. Koolivaheaegade lastelaagrid teeme kättesaadavaks ka puuetega lastele.
  2. Peame oluliseks kasvatada noortes empaatiavõimet ja valmidust ühiskonda sisenemisel. Selleks tuleb noori kaasata kogukonna ellu ja tegemistesse.
  3. Edendame Tallinna koolides isamaalise kasvatuse elluviimist, et noored oleksid kooli lõpetades valmis tööeluks ja riigikaitseks. Nii valmistame ette riigi vastutustundlikku kodanikku ja tugevdame kaitseressurssi.
  4. Pöörame senisest enam tähelepanu alaealiste probleemidega tegelemisele ja varase sekkumise võimalustele. Loome linnas rohkem võimalusi pereteraapia ja tugiisiku teenuse pakkumiseks, samuti kohti uudse kinnise lasteasutuse teenuse saamiseks.
  5. Korraldame avalikke arutelusid mobiilse noorsootöö vajalikkuse üle ehk pöörame tähelepanu tänaval aega veetvate noortega tehtavale ennetustööle. See on vajalik, et vähendada noorte koolist väljalangevust.

TÖÖEALISED JA KUHJUNUD KÄITUMISRISKIDEGA INIMESED

  1. Aitame luua eeldused ja pakume võimalusi elukestvaks õppeks.
  2. Kaasame ja tunnustame vabatahtlikke aktiviste, kes aitavad koos linnaosavalitsustega eest vedada kogukonna koos tegutsemist.
  3. Viime öömajade ja majutusüksuste kohtade arvu vastavusse linna tegelike vajadustega. Paneme käima majutuskeskuste, Töötukassa ja vabaühenduste vahelise koostöö.
  4. Rajame vanglast vabanenud isikute nõustamis- ja majutuskeskuse.

HAIGESTUNUD JA PUUDEGA INIMESED

  1. Ühendame kõik Tallinnale kuuluvad meditsiiniasutused ühise juhtimise alla. Selle tulemusel langevad majandamiskulud ja nii liigub info raviasutuste vahel kiiremini. Vabanevad vahendid suuname parema ja kiirema arstiabiteenuse osutamiseks.
  2. Leiame tänasele invatakso süsteemile mõistliku lahenduse, sest praegune süsteem ei kata ära isegi kahte edasi-tagasi sõitu kuus. Invatransport peab olema korraldatud inimese jaoks paindlikult ja võimaldama puudega inimestel liikuda, võimalikult iseseisvalt elada ja ühiskonnaelust osa võtta.
  3. Tagame vajalike sotsiaalteenuste kättesaadavuse. Riiklike ja linna teenuste kombineerimisel peaks inimene ka abivajaduse korral võimalikult kaua hakkama saama koduses keskkonnas. Aktiivses vanuses puudega inimestele rajame juurde võimalusi koduvälisteks tegevusteks päevakeskustes ja tugigruppides, selleks toetame sotsiaalset ettevõtlust.
  4. Tõstame linnaruumi ligipääsetavust, algatades programmi „Käsipuu ja kaldtee“, mille raames toetame tuhande käsipuu/kaldtee paigaldamist linna ameti- ja eluhoonetesse. Lisame linnaruumi istepinke, et liikumisraskustega inimestel oleks lihtsam linnas liikuda.
  5. Peame oluliseks tagada puuetega inimestele võimalused elukestvaks õppeks ja vajadusel ka ümberõppeks. Paneme rõhku ümberõppele IT- ja disainisektorisse, sest need valdkonnad võimaldavad vajadusel kodus töötamist.
  6. Toetame puuetega inimesi töövõimereformiga kohanemisel.
  7. Tahame, et linlased jõuaksid alati turvaliselt koju. Seepärast võimaldame linlastele operatsioonijärgselt tasuta transpordi koju.

PENSIONÄRID

  1. Peame oluliseks tagada võimalused elukestvaks õppeks ja vajadusel ka ümberõppeks.
  2. Panustame kogukondlikesse hooldekodudesse, et meie eakad saaksid oma kogukonna keskel väärikalt vananeda.
  3. Algatame eakatele ja mõeldud, ligipääsetavate ja vajalike tugiteenustega rendimajade/elamuüksuste rajamise. Programmi juurde kuulub ka tugisüsteem eakatele, kes soovivad abi oma senise kinnisvara müümisel või vahetamisel sobiva elamispinna vastu eakatemajas.
  4. Iga inimene peab eelkõige ise aitama kaasa sellele, et ta tervena püsib. Seetõttu on vajalikud süsteemsed infopäevad, et inimesed oleksid teadlikud haigustest, ravivõimalustest ja enda eest hoolitsemisest. Julgustame vanemaid inimesi jagama oma elutarkust noorematega.
  5. Soodustame pensionäride ettevõtlust, abistame ja toetame näiteks lastehoiukeskuste loomist (päevased või pühapäevased mängutoad, puuetega laste klubid, asendusvanaema/vanaisa teenus jms) ja eakate/haigete asendushooldaja pakkumist.
  6. Toetame eneseabi tugigruppide teket ja tegevust.
  7. Panustame vahendeid seeniorite IT-õppesse, et tagada neile kiire ja lihtne ligipääs igapäevaseks asjaajamiseks.