Jaanuarist jõustus pensionireform
„Isamaa seisab sinu vabaduse eest ise otsustada“. Pensionireform on selle kümnendi suurim reform., mille eesmärk on anda inimestele vabadus ja õigus enda raha üle ise otsustada.
Pensionireformi eesmärgid: suurendada inimeste valikuvabadust, kaaluvad üles võimalikud riived.
Pensionireformi põhimõtted:
- II pensionisamba süsteemis osalemine muutub kõigile vabatahtlikuks
- Tööturule sisenenud inimesed liidetakse II sambaga automaatselt. Edaspidi on neil õigus süsteemist väljuda
- II sambaga mitteliitunud inimestel tekib võimalus süsteemiga uuesti liituda
KKK vt ka https://www.rahandusministeerium.ee/et/kogumispensioni-teise-samba-umberkorraldused
Inimene, kes on liitunud II pensionisambaga, saab valida nelja võimaluse vahel:
1. jätkata pensioni kogumist II pensionisamba fondidesse nii nagu täna.
-
- Selleks ei pea ise mitte midagi tegema – igakuised maksed jätkuvad endistviisi.
2. suunata II pensionisamba maksed pensioni investeerimiskontole ja jätkata investeerimist iseseisvalt
-
- isikliku sooviavalduse alusel.
3. II samba süsteemist väljuda ja võtta raha välja
-
- isikliku sooviavalduse alusel
4. Katkestada sissemaksed, jättes seni kogunenu fondi kasvama
-
- isikliku sooviavalduse alusel
Mis juhtub kui ma otsustan II pensionisambast väljuda?
Sul on võimalik väljuda II sambast nii, et kogutud raha jääb II samba fondi.
- Sinu töötasult enam kogumispensioni sissemakseid kinni ei peeta (seni peeti kinni 2 % brutopalgast)
- 4 % sinu sotsiaalmaksust läheb I pensionisambasse ja selle tulemusena on sinu riiklik pension tulevikus suurem (seni läks 4 % sinu sotsiaalmaksust II pensionisambasse)
Sul on võimalik välja võtta II sambasse kogutud raha
- Sambas olevalt rahalt peetakse kinni tulumaks 20 %
- Sul säilib võimalus liituda 10 aasta pärast uuesti kohustusliku kogumispensioniga
- II sambast saab raha välja võtta kuni kahel korral ja 10 aastase vahega
- II samba fondidest saab raha välja võtta põhimõttel „kõik või mitte midagi.“
Mis saab II samba väljamaksetest pensionieas?
II pensionisamba vabatahtlikuks muutmisel saavad nii tänased pensionärid kui ka tulevikus pensioniikka jõudvad inimesed ise otsustada kas …
- võtta II samba fondi kogutud raha välja ühe korraga.
- valida eluaegne pensionileping (nn fondipension).
- sõlmida tähtajaline leping kindlustusseltsiga.
Pensionieas II sambast raha välja võttes on tulumaks tavapärasest madalam. Pikaajaliste väljamaksete puhul on tulumaks 0%. Viis aastat enne pensioniiga ja hiljem korraga raha välja võttes tuleb tasuda tulumaksu 10%.
OLULISED KUUPÄEVAD NB: Seaduse rakendumise kuupäevad tuleb üle vaadata ja suhelda rahandusministeeriumiga, sest seaduse väljakuulutamine viibis
Seadus jõustub üldises korras, kuid reform rakendub valdavas osas 2021. aasta 1. jaanuaril. Siis saab teha avaldusi II sambaga liitumiseks, II sambast lahkumiseks (nii et seni kogutu jääb alles või siis kogutu välja võtmiseks). Avaldusi saab esitada kolmel korral aastal (jaanuaris, mais ja septembris) ning avaldus peab olema esitatud vähemalt viis kuud ette.
II SAMBAST LAHKUMINE
Selleks, et raha II sambast välja võtta või sellesse sissemaksete tegemine lihtsalt lõpetada, tuleb II sambaga liitunud inimesel esitada vastav avaldus. Avalduste esitamise tähtajad on 31. märts, 31. juuli ja 30. november.
Kui avaldus esitatakse hiljemalt:
- 31. märtsil, lõppevad sissemaksed 31. augusti seisuga ja väljamakse tehakse septembris.
- 31. juulil, lõppevad sissemaksed 31. detsembri seisuga ja väljamakse tehakse jaanuaris.
- 30. novembril, lõppevad sissemaksed 30. aprilli seisuga ja väljamakse tehakse mais.
PENSIONI INVESTEERIMISKONTO (2021. AASTA 1. APRILLIST).
- Saab avada pensioni investeerimiskonto või siis esitada avaldus liikumiseks pensionifondist pensioni investeerimiskontole
- Pensioni investeerimiskontole saab sissemakseid tegema hakata alates 2021. aasta 1. septembrist (tegemist on siis võimalusega, et maksuametis laekuvad sissemaksed lähevad regulaarselt otse investeerimiskontole).
PENSIONILEPINGUTE LÕPETAMINE:
Esitatud valikuavaldust tagasi võtta ei saa. Nii on see alati olnud. Makse tasumise või makse tasumisest vabastamise avalduse puhul saab inimene oma soovi kuni avalduse esitamise tähtajani muuta.
Kui inimene soovib II sambast lahkuda koos rahaga, makstakse talle välja kõik, mis tal II sambasse kogunenud on. Seega raha väljavõtmise avaldust muuta ei saa. Küll jääb inimesele võimalus raha väljavõtmise avaldus tagasi võtta. Raha väljavõtmise avalduse, mis on esitatud hiljemalt 31. märtsil, võib isik tagasi võtta kuni 31. juulini, avalduse, mis on esitatud hiljemalt 31. juulil, võib isik tagasi võtta kuni 30. novembrini ja avalduse, mis on esitatud hiljemalt 30. novembril, võib isik tagasi võtta kuni 31. märtsini.
2021. aasta 1. jaanuarist saab üles öelda juba sõlmitud pensionilepingud, et saada väljamakse lepingu tagastusväärtuse ulatuses. Selleks, et raha välja võtta, saab üles öelda enne 2021. aasta 1. jaanuari sõlmitud pensionilepinguid.
Kindlustusseltsid teavitavad sellisest võimalusest oma pensionilepingute kliente. Kes pensioni enam saada ei soovi, peab pensionilepingu ülesütlemise avalduse esitama hiljemalt 2021. aasta 31. märtsil. Kõik ülesöeldud pensionilepingud lõpevad 2021. aasta 31. augustil ja rahad makstakse välja septembri jooksul.
LÜHIÜLEVAADE RIIGIKOHTU OTSUSEST:
Omandipõhiõigus
Riigikohtu hinnangul võib reform mõjutada negatiivselt nende inimeste varalist seisu, kes soovivad jätkata II sambasse pensioni kogumist. Samas on reformiga ette nähtud ka mitmeid lahendusi võimalike negatiivsete tagajärgede leevendamiseks ja prognooside põhjal pole alust arvata, et fondid ei suudaks väljamakseid teha. Selle kohta puuduvad usaldusväärseid andmed, milline on seaduse pikemaajaline mõju ning kas ja kui kiiresti fondide mahud ja tootlused võiks taastuda. Eelnevat arvestades pole kohtu hinnangul omandipõhiõiguse riive intensiivne ja seda õigustab eesmärk suurendada inimeste otsustusvabadust.
Samuti analüüsis Riigikohus reformi mõju praegu II sambast pensionit saavate inimeste omandipõhiõigusele ning jõudis sarnasele järeldusele.
Võrdsuspõhiõigus
Riigikohus nentis, et reform riivab ka võrdsuspõhiõigust. II pensionisambaga liitunud inimestel on reformi tulemusena võimalik fondist raha välja võtta ja nii saavad nad vabalt kasutada sotsiaalmaksu 4% osa, mille riik nende eest fondi kandis. Sellel võib olla maksutagastusele sarnane mõju. II sambaga mitteliitujad niimoodi raha tagasi ei saa.
Kohtu hinnangul oleks II sambaga mitteliitujatele riigieelarvest väljamaksete tegemine väga keeruline ja kulukas, mistõttu on ebavõrdne kohtlemine põhjendatud ja riive põhiseadusega kooskõlas. Õiglase summa leidmine oleks raske, sest riiklikke pensioneid mõjutab indekseerimine, osakute väärtust aga fondide tootlus ja kulud.