PEREDE HEAOLU

Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimiseks läbi aegade tuleb riigil investeerida perede heaolusse

PEREDE HEAOLU

Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimiseks läbi aegade tuleb riigil investeerida perede heaolusse

Riigikogu valimiste programmi lähtealused:

1. Kolme- ja enamalapselise pere toetuse suurendamine 700 eurole*
2. Neljanda- või enama lapse sündimisel perre eluasemelaenu kompenseerimine 75000 euro ulatuses
3. Esimese ja teise lapse toetuse suurendamine 100 eurole*
4. Peretoetuste indekseerimine*

* – Isamaa perepoliitilised eesmärgid 1, 2 ja 4 täidetakse osaliselt juba enne aastat 2023. Valitsuskoalitsioon on kokku leppinud lasterikka pere toetuse tõstmise 600 eurole ja selle indekseerimise, samuti esimese ja teise lapse toetuse tõstmise 80 eurole.

Toetavad tegevused:

  • Perekondade loomist ja õnnelikku koospüsimist, põlvkondadevahelisi suhteid ning lasterikkust väärtustavate teadmiste, oskuste ja hoiakute kujundamine ühiskonnas.

Eesti riigi eesmärk on vastavalt põhiseaduse preambulile tagada eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimine läbi aegade. Rahvus on tunnetuslik mõiste, mis hõlmab endas keele kõnelemist, kultuuri kandmist, enesemääratlust ja omaksvõttu teiste sama rahvuse kandjate poolt.

Eestlaste arvukus on tänaseks langenud alla 1 miljoni ning sündimus alla taastetaseme. Rahvuse hääbumise ärahoidmiseks tuleb riigil aidata kaasa, et järjest enam inimesi räägiks eesti keelt, kannaks eesti kultuuri ja määratleks end eestlasena. Kõige loomulikumal teel omandab inimene eesti rahvuse kasvades eesti keelt ja kultuuri kandvas perekonnas.

Õnnelikele lastega peredele toetub eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimine läbi aegade. Rahvastiku juurdekasv on majandusarengu vältimatu eeldus ning aitab kasvatada ühiskonna jõukuse taset. Isamaa keskendub perede heaolule ja turvatundele, et ükski laps ei jääks Eestis sündimata majanduslikel põhjustel

Kinnitatud erakonna volikogu otsusega 2. aprillil 2022.

Sajandite investeering

Eestluse elujõulisus toetub lastele, eestikeelsele haridusele ja riigikaitsele ning meie inimeste lootusele, mis, erinevalt hirmust, on edasiviiv jõud. Kui Eesti rahvaarv kasvab, inimesed on haritud, hoitud ja motiveeritud, võidab sellest nii iga Eesti inimene kui ka riik tervikuna.

Isamaa programm 2023. aasta riigikogu valimisteks on suunatud rahvusliku õitsengu ellukutsumisele ning kvalitatiivse muutuse kaasatoomisele. Eestlaste arvukuse kasvamine, hea eestikeelne haridus ja kaitstud riik on vältimatuks eelduseks majandusarengule ja jõukuse kasvule ühiskonnas.

Edasiminek sündimuses, hariduse kvaliteedis ja riiklikus julgeolekus peab olema ühiskonnas selgelt tajutav. Eelduseks on julgus investeerida eestluse elujõulisusesse.

Täiendavalt tänasele riigieelarvele suunab Isamaa käesoleva progammi raames perede, haridus- ja kaitsevaldkonda lisarahastuse 1 000 000 000 (üks miljard) eurot aastas järgmise kümne aasta keskmisena. Programmi algusaastatel on eraldis keskmisest kõrgem erakorraliste kaitseinvesteeringute tõttu.

Investeeringu katteallikna aktsepteerib Isamaa riigi võlakoormuse suurendamist. Isamaa rõhutab, et riigi jooksvate kulude katmine laenu arvel ei ole mõistlik. Sündimusse, haridusse ja kaitsevõimesse suunatud väljaminekud on investeeringud eesti majanduse edusse ja rahvuse püsimajäämisesse.

Maastrichti kriteeriumid seavad valitsussektori võlakoormuse ülempiiriks 60 % SKT- st. Eesti võlakoormus on lubatavast maksimumist neli korda madalam. Seejuures läheneb eurotsooni riikide keskmine võlakoormus juba 100 %-le SKT-st. Eesti on üks Euroopa madalama võlakoormusega riike. Madal laenukoormus on pärssinud Eesti majanduse ja seeläbi kogu ühiskonna arengut. Makromajanduslikud näitajad toetavad tugevalt riigile vajalike investeeringute tegemist võlakoormuse suurendamise arvel.