ISAMAA KANDIDAADID EUROOPA PARLAMENTI
Riho Terras
NR 122
endine Kaitseväe juhataja, kindral
ISAMAA EUROOPA PARLAMENDI VALIMISTE KANDIDAAT
RIHO TERRAS
endine Kaitseväe juhataja, kindral
Otsustasin kandideerida Isamaa erakonna esinumbrina Europarlamendi valimistel seetõttu, et pean oluliseks Eesti huvide eest seismist ja olen seda teinud kogu oma teenistuse vältel läbi viimase kolme kümnendi.
Olen veendunud, et saan oma kogemused ja teadmised rakendada Eesti riigi ja meie inimeste parema käekäigu hüvanguks. Ma pean oluliseks meie rahvuslike huvide eest seismist ja tean kindlalt, et saan seda teha kõige paremini just Isamaa ridades ning valijate toetusel ka Europarlamendi kõige mõjukama saadikurühma – Euroopa Rahvapartei koosseisus.
Teenistus Eesti kaitsel
Minu kokkupuude Eesti riigikaitsega algas läbi Kaitseliidu, millega liitusin ülikooliõpingute ajal. Koos kaasvõitlejatega seisime barrikaadidel augustiputši ajal. Kaitseväega kutsus mind 1991. aastal liituma kindral Johannes Kert.
Oma maailmapildi kujunemisel pean väga oluliseks magistriõpingute perioodi Münchenis asuvas Bundeswehri Ülikoolis. Sinna saatis mind õppima kindral Einseln. See oli aeg nii hariduse omandamiseks, suhtluseks väliseesti kogukonnaga kui ka mõistmaks laiemalt Euroopat.
Üldse on õpingud mind viinud väga paljudesse maailma paikadesse. Olgu selleks siis Hiina, Šveits või Ühendkuningriik. Kaitseväes teenisin mitmetel ametikohtadel üksuste ülemana ja staapides. Olen kaitseatašeena esindanud Eestit Saksamaal ja Poolas. Lisaks teenistusele kaitseväe ohvitserina on mul kõrgema riigiametniku kogemus kaitseministeeriumi kantsleri ameti päevilt. Kaitseväe juhatajana oli mul au ja võimalus seista Eesti kaitseväe eesotsas aastatel 2011-2018.
Jüri Luik
NR 123
kaitseminister
ISAMAA EUROOPA PARLAMENDI VALIMISTE KANDIDAAT
JÜRI LUIK
kaitseminister
Kandideerin 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimistel, sest usun, et mu väärtushinnangud, ettevalmistus ja kogemused on piisavad, et olla Eestile kasulik ja kaitsta nii meie rahvuslikke kui Euroopa Liidu ühishuve.
Euroopa Liit vajab stabiilset arengut, mille lahutamatuks alusmüüriks on demokraatlikud alusväärtused. Euroopa Liidu arengumootori eelduseks saavad olla tema institutsioonide, Euroopa kodanike ja liikmesriikide vastastikuse usalduse ja demokraatlike väärtuste edendamine. Samas peame lähtuma Euroopa välispoliitika kujundamisel Eesti rahvuslike huvide ja Euroopa Liidu ühishuvide ühendamise printsiibist. Meie laiem eesmärk on tagada läbi Euroopa Liidu välis- ja majanduspoliitiliste suhete Eesti riigi suveräänsus.
Suurema osa oma elust olen töötanud Eesti heaks ja näinud nii halvemaid kui paremaid aegu. On kindel, et tööd Eesti iseseisvuse ja iseolemise nimel ei saa katkestada hetkekski, sest oleme Euroopa Liidu piiririik Venemaa naabruses.
Eesti taasiseseisvumise eel kutsus Lennart Meri mind tööle Eesti Instituuti, kus valmistasime ette Eesti välisteenistuse loomist. 1992. aasta valimistel valiti mind esimese taasiseseisvunud Riigikogu koosseisu liikmeks. 1992-1993 kutsus peaminister Mart Laar mind enda valitsusse juhtima Eesti-Vene riikidevaheliste läbirääkimiste delegatsiooni ja 1993. aastal paluti mul asuda esimest korda Eesti Vabariigi kaitseministri ametisse. 1994. aastal jätkasin välisministrina. Vene väed saime välja ja lõime aluse Eesti edasisele arengule.
Seejärel tuli diplomaadikarjäär Washingtonis ja Brüsselis ning taas kaitseministri amet Mart Laari teises valitsuses. 2002. aastal suundusin Välisministeeriumisse, et juhtida Eesti liitumisläbirääkimisi NATOga ja kaitsta seejärel Eesti huve Suursaadikuna Washingtonis, NATO juures ja Moskvas.
2017. aasta suvel sain Isamaa esimehelt Helir-Valdor Seederilt kutse asuda kolmandat korda Eesti Vabariigi Kaitseministri ametisse.
2019. aasta riigikogu valimistel valiti mind ISAMAA nimekirjas Harju- ja Raplamaa valimisringkonnast riigikokku.
Viktoria Ladõnskaja-Kubits
NR 124
Riigikogu liige
ISAMAA EUROOPA PARLAMENDI VALIMISTE KANDIDAAT
VIKTORIA LADÕNSKAJA-KUBITS
Riigikogu liige
Loeb iga hääl, nii oma riigi hääl Euroopa Liidus, kui iga valija hääl Eestis. Selleks, et väärikalt esindada Eesti valijaid, on vaja tugevat häält Euroopa tasemel.
Minu nimi on Viktoria Ladõnskaja-Kubits. Olen endine ajakirjanik, televisiooni saatejuht. Olin seotud peamiselt Eesti Ekspressiga, aga juhtisin ka kanalis 3+ saadet “Täna õhtul otse-eetris”. Olen mitmete raamatute autor, millest viimane, “Poliitpäevik ”, ilmus kirjastuses Petrone Print nii eesti kui ka vene keeles. 2006. aastal sain auhinna Eesti ajakirjanduse parima olemusloo eest, 2008 Euroopa Komisjoni auhinna konkursi “Mitmekesisuse eest. Diskrimineerimise vastu” raames. Alates 2015. aastast olen Riigikogu liige.
Et meie hääl Euroopa Liidus kõlaks jõulisemalt.
Tõnis Lukas
NR 125
kultuuriminister
ISAMAA EUROOPA PARLAMENDI VALIMISTE KANDIDAAT
TÕNIS LUKAS
Kultuuriminister
- Sündisin 1962.aasta 5.juunil Tallinnas.
- Aastatel 1969-1980 käisin Tallinna I Keskkoolis (ajalooline ja nüüdne Gustav Adolfi Gümnaasium).
- Koolis juhtus nii mõndagi.
- 1980-1981 omandasin autoelektrilukksepa ametioskused Tallinna 19. Tehnikakoolis.
- Tehnikakoolis juhtus nii mõndagi.
- 1981-1987 õppisin Tartu Riikliku Ülikooli (ajalooline ja nüüdne Tartu Ülikool) Ajalooteaduskonnas.
- Ülikoolis juhtus nii mõndagi.
- 1987-1989 olin ajaloo- ja matemaatikaõpetaja Rõngu 8-klassilises koolis. See oli uue rahvusliku tõusu tippaeg, mil asutati Eesti Muinsuskaitse Selts, loodi Eesti Kodanike Komiteede liikumine ning taasasutati Eesti Üliõpilaste Selts Tartus.
- Ametialases tegevuses järgnes kaunis kirev periood.
- 1989-1999 Tartu ülikooli aspirant, õppejõud, perioodi lõpus doktorant.
- 1990-1992 Eesti Kongressi saadik.
- 1992-1995 Eesti Rahva Muuseumi direktor.
- Aastatel 1993-2017 kuulusin enamusse Tartu Linnavolikogu koosseisudesse.
- Aastatel 1995-2013 olen kuulunud Eesti Vabariigi Riigikogu kõigisse koosseisudesse.
- 1996-1997 Tartu linnapea.
- 1999-2002 Eesti Vabariigi haridusminister.
- 2007-2011 Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister.
- 2013-2018 Eesti Rahva Muuseumi direktor
- 2018. aasta veebruarist olen Tartu Kutsehariduskeskuse direktor
- Olulisematest organisatsioonidest olen Eesti Üliõpilaste Seltsi ja Kaitseliidu Tartu Akadeemilise Malevkonna liige, kuulun Eesti Kutseõppe Edendamise Ühingusse, Tartu Koolijuhtide Ühendusse, olen kirjastuse Ilmamaa nõukogu liige.
Teie Tõnis Lukas
Mihhail Lotman
NR 126
Semiootik, Riigikogu liige
ISAMAA EUROOPA PARLAMENDI VALIMISTE KANDIDAAT
MIHHAIL LOTMAN
Semiootik, Riigikogu liige.
Olen sündinud 1952. aastal estofiilsete juudisoost vene haritlaste peres. Lõpetasin Tartu 4. Keskkooli ja 1976. aastal cum laude Tartu Ülikooli. Juba õpingute ajal hakkasin aktiivselt tegelema teadusega. Olen lugenud loenguid Stanfordi Ülikoolis, samuti Sorbonne’is, Stockholmi, Helsingi, Kaoshiungi (Taiwan), Praha ning mitmes Poola ja Itaalia ülikoolis.
Olen Tallinna Ülikooli professor ja Tartu Ülikooli juhtivteadur, avaldanud üle 300 teaduspublikatsiooni eri keeltes. Pean oma missiooniks eestikeelse teaduse arendamist ja mitmedki oma tähtsamad tööd olen avaldanud nimelt eesti keeles, arendades muuseas ka oma valdkondade teadusterminoloogiat. Samas meeldib mulle ka füüsiline töö. Oma esimese palga sain Kiidjärve puidutööstuses, mu esimeses tööraamatus on ametiks märgitud keskküttekütja. Olen töötanud tehases ning erinevate kolhooside põldudel (viimase liigitaksin siiski pigem sunnitööks).
Tegelen poliitikaga, kuna olen veendunud, et meie tulevik sõltub meist igaühe igapäevastest jõupingutustest ja et poliitika on liiga oluline, et see usaldada üksnes professionaalsete poliitikute kätte. Arvan, et poliitika vajab ka tavalisi inimesi, kellel on elukogemust teisteski valdkondades. Eriti puudutab see Eestit kui väikest rahvusriiki, kus iga kodanik peab andma oma panuse riigi ühiskonna arengusse ja riigi suveräänsuse kindlustamisele.
Öeldu ei tähenda, et eestlased peaksid end jäägitult pühendama tööle ja ühiskondlikule tegevusele. Ma tahan, et inimesed oleksid õnnelikud ja rõõmsad, et neil oleks ka vaba aega endale, perele ja sõpradele. Mina ise olen juba 45 aastat õnnelikult abielus, meil abikaasaga on viis last ja 12 suurepärast lapselast, kellest noorim käib alles lasteaias, vanimad aga õpivad ülikoolis. Olen nende üle õnnelik ja uhke.
Eesti ühiskonna suurim probleem on demograafia. Eesti on vananev ühiskond ja eesti rahvast ohustab väljasuremine. Kõik seni välja pakutud lahendused on osutunud ebapiisavaks. Seisan selle eest, et töötataks välja terviklik demograafiline kriisiprogramm, mis hõlmaks eri meetmeid ja vahendeid, tuleb väärtustada – ka materiaalselt – nii noori peresid kui ka vanu inimesi, kes on kogu elu olnud pühendunud laste ja lapselaste kasvatamisele. Laste kasvatamine on töö ja raske töö ning ühiskond peab seda hindama.
Teine pakiline probleem on seotud haridusega. Eesti õpetajaskond vananeb, liiga vähestele noortele tundub õpetaja elukutse atraktiivne, liiga paljud noored andekad haritlased eelistavad jätkata oma karjääri välismaistes ülikoolides. Siin on jällegi vaja terviklikku lahendust, mis hõlmaks kogu haridussüsteemi alates lasteaedadest ja lõpetades järeldoktoriõppega.
Kultuuri käsitlevad poliitikud tihti liiga kitsalt. Sellele lähenetakse kas kui luksusasjale, mida saab endale lubada siis, kui majandus on juba korras, või siis paremal juhul etnograafilises võtmes kui rahvatraditsioonile (näiteks tantsu- ja laulupeod). Samas on kultuur mitte üks väike osa rahva elus, vaid ruum, kus rahvas eksisteerib ja areneb. Eesti kultuur on osa Euroopa kultuurist ning see ei tohi kaotada ei oma eestilikkust ega oma euroopalikkust. Rahvuskultuur areneb nii läbi arvukate traditsioonide hoidjate kui ka läbi elitaarsete institutsioonide nagu rahvusooper, rahvusmuuseum, rahvusraamatukogu jt. On vale vastandada kultuuri ja majandust. Ühelt poolt tekib elitaarne kultuur muidugi ennekõike majanduskeskustes, kuid suhe on siin kahepoolne ja suured kultuurilised keskused tõmbavad ligi ka majanduse arendajaid ja investoreid.
Kultuur on üks suur tervik, mis hõlmab nii kunste, haridust kui ka majandust. Igas valdkonnas on võimaluste mitmekesisus ja arengute variatiivsus kasulik, hoides stagneerumise eest.
Sama kehtib ka looduse kohta. Loodus ei ole vaid passiivne keskkond, mille peale hakata mõtlema alles siis, kui majandus on korras või on tarvis kusagile puhkama sõita. Loodus, nagu kultuurgi, on keskkond ja see keskkond on meist vanem. Me peame vastutama selle eest, et meie lapselapsed ja nende lapselapsed saaksid nautida Eesti looduse mitmekesisust. See on minu konservatiivne vaade ökoloogiale.
Järgmine probleem on seotud turvalisusega. Seda käsitlen ma samuti kompleksselt, alates riigikaitsest ja turvalistest tänavatest kõikides Eesti linnades ning lõpetades infoturvalisusega: liiga paljud Eesti inimesed, sõltumata oma maailmavaatest, tunnevad end infovoogudest ahistatuna. Samas ei tohi infoturvalisus olla omakorda ohuks sõnavabadusele. Ükskõik, millises valdkonnas, on vabadus lahutamatult seotud vastutusega ja nii ka julgeolekuvaldkonnas. See on meie riik ja me ei saa kellelegi teisele delegeerida selle kaitsmise vastutust, see on meie inforuum ning selle korra ja usaldusväärsuse eest peab hoolitsema kogu ühiskond.
Lühidalt: seisan Eesti rahvuslikest huvidest lähtuva välispoliitilise liini eest, ökoloogilise julgeoleku, perede toetamise ja sõnavabaduse eest. Neid väärtusi olen kaitsnud nii Riigikogus kui ka Tartu volikogus ning seisan nende eest ka edaspidi.
Kätlin Kuldmaa
NR 127
Isamaa Noortekogu liige, endine Eesti ÜRO noordelegaat
ISAMAA EUROOPA PARLAMENDI VALIMISTE KANDIDAAT
KÄTLIN KULDMAA
Isamaa Noortekogu liige, endine Eesti ÜRO noordelegaat
Olen olnud noortevaldkonnas aktiivne viimased 10 aastat, liikudes tasapisi kohalikult mastaabilt riiklikule ning sealt edasi rahvusvahelisele tasandile. Töötasin mitmeid aastaid noortega Keilas ja Paldiskis, aitasin ellu viia nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi noorte ja huviharidusega seotud projekte. Lõpetasin Tartu Ülikooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse magistrikraadiga ning osa oma õpingutest veetsin Aserbaidžaanis. Olen teinud erialast vabatahtlikku tööd Venemaal Krasnojarski krais ning Palestiinas. Äsja sai läbi minu mandaat Eesti esimese ÜRO noordelegaadina, see positsioon andis mulle võimaluse viia ellu erinevaid kestliku arengu ja inimõigustega seotud tegevusi Eestis ning esindada meie noori ÜROs. Samuti oman head ülevaadet noortevaldkonna probleemidest ja võimalustest ELi tasandil tänu laiale kontaktvõrgustikule üle Euroopa.
Pean oluliseks inimlikkust seadusloomes, reguleerida tuleks nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik. ELi juhtimisel tuleb arvestada ka väikeriikide huvide ja eripäradega, samuti toetan ELi kui suveräänsete riikide liitu, kus kõik osapooled on läbirääkimislaua taga võrdsed. Oma töös ja tegudes olen otsekohene ja siiras. Euroopa teeb eriliseks kultuuride ja keelte rohkus ning loodan, et see rikkus säilib ka tulevikus.
Kampaania ajal on minu südameasjaks valimisaktiivsuse tõstmine, eriti noorte seas. EPs on minu jaoks olulised keskkonnapoliitikaga seotud küsimused ning noortevaldkonnaga seotud probleemid. Toetan bürokraatia vähendamist ning võimalusel ka kodanikuühiskonna sisulist kaasamist seal, kus vajalik. Oma tööga tahan kaasa aidata Euroopa Liidu jätkusuutlikule ja konkurentsivõimelisele arengule.
Tarmo Kruusimäe
NR 128
Riigikogu liige
ISAMAA EUROOPA PARLAMENDI VALIMISTE KANDIDAAT
TARMO KRUUSIMÄE
Riigikogu liige
Vaba tahte mees Tarmo Kruusimäe
„Ma olen jube õnnelik inimene, et mul on õnnestunud tegeleda nende asjadega, millega ma olen tahtnud tegeleda. See on olnud muusika, see on olnud poliitika, see on söögitegemine. Need kõik on vabast tahtest tulnud, ei ole sundi olnud,“ tõdeb Tarmo Kruusimäe.
Olen Eesti patrioot, kes peab kõige olulisemaks vabadust. Minu puhul ei ole see sõnakõlks vaid miski, mis on minu soontes voolanud sünnist saadik. See ajas mind mässama nõukogude võimu vastu. Toona oli mu väljendusviis punk ja muusika. Ma olen mänginud mitmete Eesti bändide koosseisus ja Kuloga mitu plaati. Elu on mind viinud keskmiselt rohkem kokku inimestega, kelle jaoks on eneseväljendus ja vabadus kõige olulisemad väärtused üldse.
Alates sellest kui Eesti sai vabaks olen ma seisnud selle eest, et Eesti vabadus püsiks ja et ei unustataks neid, kes on selle vabaduse nimel oma elu andnud. Et Eesti lipp tähtpäevadel lehviks, et Eesti kangelaste haudadel ja mälestusmärkidel oleks pärjad ja et inimesed kunagi ei unustaks.
Selleks, et ei unustataks sõda Ukrainas ja vabadust, algatasin 1. oktoobril 2014 iganädalased piketid Vene saatkonna ees. Koos võitluskaaslastega seisame juba viiendat aastat igal neljapäeval Tallinnas Laial tänaval kuni Ukrainasse saabub rahu.
Ligi 12 aasta jooksul olin seisin ma vabaduse eest Tallinna Linnavolikogus tänu Kristiine elanikele, kes mind usaldasid. Ma ei kuritarvitanud seda usaldust vaid andsin endast niipalju kui sain ja olin aktiivseim Linnavolikogu liige ja tuliseim korruptsioonivastane ja Edgar Savisaare kriitik.
XIII Riigikogu koosseisu sain asendusliikmena ja kuulusin alatest 2017. aastast Euroopa Liidu asjade komisjoni – intensiivsel perioodil kui Eesti oli Euroopa Liidu eesistuja. Selle aasta märtsis valiti mind XIV Riigikogu liikmeks.
Nüüd kandideerin Eesti esindajaks Euroopa Parlamenti. Mis te arvate mille eest ma seal seisaksin? Õige. VABADUSE EEST!
Mind häirivad piirangud ja bürokraatia, ma tean, kuidas inimesed surevad suitsusurma kui neil võiks olla vabadus valida vaipimine, aga sellele luuakse takistusi. Mind häirivad piirangud, mis takistavad loojatel oma loomingut levitada. Ma olen veendnud, et mida rohkem on vabadusi, seda edukam on Euroopa.
Vabadus tähendab ka enesemääramisõigust Euroopa rahvastele. Euroopa kultuuriruumi rikastavad tugevad rahvusriigid, mitte üheülbaline idenditeeditu samastumine hetketrendidega ja keskne surve ühtlustumise suunas.
Paljurännanud jalgpallifännina soovin, et Euroopas oleks liikumisvabadus inimestel ja kaupadel, aga ka vabadus indiviididel ja rahvustel.
VABA EUROOPA EEST!
Urmas Reinsalu
NR 129
välisminister
ISAMAA EUROOPA PARLAMENDI VALIMISTE KANDIDAAT
URMAS REINSALU
Välisminister
- Urmas Reinsalu oli ka Eesti Vabariigi justiitsminister aastatel 2015-2016
- Aastatel 2014-2015 oli Urmas Reinsalu XII Riigikogu liige.
- Aastatel 2014-2015 oli Urmas Reinsalu XII Riigikogu liige.
- Aastatel 2012-2014 oli ta Eesti Vabariigi kaitseminister.
- Aastatel 2007-2013 kuulus Reinsalu X, XI ja XII Riigikogu koosseisu.
- Aastatel 2002-2003 oli ta Sisekaitseakadeemia lektor.
- Aastatel 2001-2002 töötas Reinsalu Res Publica poliitilise sekretärina.
- Aastatel 1998-2001 töötas Urmas Reinsalu Vabariigi Presidendi Kantselei direktorina ning enne seda alates 1997. aastast Vabariigi Presidendi sisepoliitika nõunikuna.
- Aastatel 1996-1997 oli ta justiitsministeeriumis avaliku õiguse valdkonna spetsialist.
- 22. juunil 1975. aastal Tallinnas sündinud Urmas Reinsalu on lõpetanud Tallinna 37. Keskkooli ja Tartu Ülikooli õigusteaduse erialal.
Tunne Kelam
NR 130
Euroopa Parlamendi liige
ISAMAA EUROOPA PARLAMENDI VALIMISTE KANDIDAAT
TUNNE KELAM
Euroopa Parlamendi liige
Tunne Kelam on üks kuuest Eesti saadikust Euroopa Parlamendis. Ta kuulub Euroopa Rahvapartei (ERP) fraktsiooni. Tegemist on Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooniga, kus on 215 liiget. Tunne Kelam on ühtlasi ERP fraktsiooni Büroo liige ning Eesti rahvusdelegatsiooni esimees.
Olles Euroopa Parlamendi väliskomisjoni ning julgeoleku- ja kaitse allkomisjoni liige ning regionaalarengukomisjoni asendusliige on Tunne Kelami tegevusvaldkondadeks niihästi EL välis- ja julgeolekupoliitika kui ka regionaalarenguga seotud küsimused. Ta kuulub Euroopa Parlamendi ja USA Kongressi koostöödelegatsiooni põhikooseisu. Lisaks on Tunne Kelam Makedoonia delegatsiooni liige.
Tunne Kelami poliitiline tegevus algas 1972. aastal, mil koostas ta kahe põrandaaluse inimõiguste rühmituse nimel läkituse ÜRO peasekretärile Kurt Waldheimile. See oli üks esimesi süsteemseid dokumente, mis 1970. aastail okupeeritud Eestist mitteametlike kanalite kaudu Läände jõudis. Tunne Kelamil õnnestus luua püsivad mitteametlikud sidekanalid Läänega, kuhu saatis regulaarselt infot inimõiguste olukorrast okupeeritud Eestis, organiseeris haritlaste ringe, kus tegi ettekandeid lähiajaloost, välispoliitikast ja filosoofiast.
23. augustil 1987 võttis Tunne Kelam osa esimesest Hirvepargi meeleavaldusest ning järgmisel aastal asus ta ühes MRP-AEG grupi liikmetega organiseerima Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei moodustamist. Sama aasta 20. augustil asutatigi Viljandimaal Pilistveres Nõukogude Liidu esimene mittekommunistlik poliitiline partei.
Koostöös Muinsuskaitse Seltsi ja Eesti Kristliku Liiduga algatas ERSP Eesti Vabariigi kodanike registreerimise, algatuse ideelised juhid olid Trivimi Velliste, Tunne Kelam ja Mart Laar. Kodanikkonna registreerimise suureks finaaliks kujunesid veebruaris 1990 Eesti Kongressi valimised. Tunne Kelam valiti juba enne 1990. aasta valimisi EV kodanike peakomitee esimeheks, märtsis 1990 määrati ta Eesti Kongressi alalise tööorgani – Eesti Komitee – esimeheks. Kelam osales 1991. aastal Eesti iseseisvuse taastanud Kongressi ja Ülemnõukogu vahelise rahvusliku kokkuleppe saavutamisel ja oli 1991–92 Põhiseaduse Assamblee liige. Tunne Kelamil oli oluline roll Eesti rahvusriigi taastamise taotluste tutvustamisel ja neile toetuse võitmisel välismaal aastail 1989–91, samuti Eesti pagulasorganisatsioonide kaasatõmbamisel Eesti Kongressi suunaga.
Valitud 1992, 1995, 1999–2003 Riigikogu liikmeks, kümnel korral Riigikogu aseesimeheks, juhtis ta 1992–95 Eesti delegatsiooni Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA) ning oli 1994–95 ENPA esimene eestlasest asepresident. 1996. aastal oli Tunne Kelam ka presidendikandidaat. 1997–2003 töötas Tunne Kelam Riigikogu Euroopa Asjade Komisjoni esimehena ning Riigikogu ja europarlamendi ühiskomitee kaasesimehena; 2002–2003 oli ta Euroopa Põhiseadusliku leppe välja töötanud Euroopa Tulevikukonvendi liige.
13. juunil 2004 valiti Tunne Kelam ühena kuuest Eesti esindajast Euroopa Parlamenti, kus tema mitmete saavutuste hulka kuulub ka 2009. aasta aprillis vastu võetud resolutsioon, millega Euroopa Parlament mõistis hukka totalitaarsete režiimide kuriteod. 2014. aastal valiti Tunne Kelam Isamaa ja Res Publica Liidu nimekirja esinumbrina taas Euroopa Parlamenti.
Tunne Kelam elab Viimsis abikaasa Mari-Ann Kelamiga. Ta armastab lugeda, pildistada, muusikat kuulata, klaverit mängida, aiatöid teha. Ta on taimetoitlane ning tegeleb aktiivselt tervisespordiga.
Valimispäev on 26. mail 2019, hääletamine toimub kell 9.00 – 20.00.
16.-22.05.2019 Toimub elektrooniline hääletamine. Hääletamine algab 16. mail kell 9.00 ja kestab ööpäevaringselt kuni 22. mai kell 18.00.
16.-19.05.2019 Toimub eelhääletamine maakonnakeskustes riigi valimisteenistuse määratud jaoskonnas. Hääletamine algab kell 12.00 ja lõpeb kell 20.00.
20.-22.05.2019 Toimub eelhääletamine kõigis valimisjaoskondades kell 12.00 – 20.00. Toimub ka hääletamine väljaspool elukohajärgset valimisjaoskonda. Hääletamine valija asukohas, kinnipidamiskohas, haiglas ja ööpäevases hoolekandeasutuses korraldatakse ajavahemikus kella 9.00-st kuni 20.00-ni.
Täpsem kuupäevade info siin.